Duvar resimlerinin bozulmasına neden olan etkenler ve koruma uygulamaları
The causes of deterioration on the Wall Paintings and conservation treatments
  1. Tez No: 214989
  2. Yazar: GÜLSEREN DİKİLİTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET GÜLEÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Taşınabilir Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Duvar resimlerinin yapımında kullanılan malzemelerin fiziksel ve kimyasal özellikleri, bunların kullanış biçimleri ve bozulma mekanizmaları, içinde bulundukları ortam koşulları ile doğrudan ilişkili olduğundan, bu tezde öncelikle tarihsel gelişim süreci içinde duvar resmi teknolojisi ele alınmıştır.Tezin devamında duvar resminin katmansal incelenmesi, yapım teknikleri, yapımlarında kullanılan malzemeler, bozulmaya neden olan sorunlar ve bu sorunların nedenleri incelenmiş, bozulmanın yavaşlatılması yada durdurulmasına yönelik alınabilecek önlemler ve koruma ilkeleri doğrultusunda yapılan belgeleme, teşhis, temizlik, sağlamlaştırma, dolgu ve tümleme çalışmaları genel olarak ele alınmış ve yapılmış olan bazı çalışmalardan örnekler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The physical and chemical properties of the materials used for wall paintings their applications and deterioration mechanisms are directly related to their environmental conditions. Regarding to this fact, in this thesis priority is given to the technology of wall paintings in the historical devolopment progress.The stratigraphy and execution techniques, the materials, types and causes of deteriorations and preservation techniques are examined with in the principles of conservation science. The documentation, diagnosis and interventions such as cleaning, consolidation, filling and reintegration are considered in general and some case studies are sited in the thesis.