Parody in Kurt Vonnegut's novels, Breakfast of Champions and Slaughterhouse-Five
Kurt Vonnegut?ın Şampiyonlar Kahvaltısı ve Mezbaha 5 romanlarında parodi
  1. Tez No: 214988
  2. Yazar: NERGİS PERÇİNEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE DİLEK ERBORA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
This dissertation aims to analyze the use of parody in Kurt Vonnegut's novels,Breakfast of Champions and Slaughterhouse-Five in reference to critics and theoristswho have covered the status and function of parody in their works. In postmodernfiction, parody has undoubtedly assumed a greater significance and has become anindispensable element in narration. This dissertation also maps the historical terrainof postmodernism in American fiction and attempts to illustrate Kurt Vonnegut as aparodist in a brief reference of his most notable works. Although disregarded by thecritics as the voice of ?pop?, ?cult? and ?anti-art?, Vonnegut gained significance as aself-reflexive writer in American fiction in the 1960s with the rise of postmodernism.He is regarded as a unique and experimental writer who employs parody extensivelyin his fiction. In Breakfast of Champions, Vonnegut magnificently alludes to parodyto signal consumer culture in his critique of American culture. In Slaughterhouse-Five, whereas, he subverts the voice of dominant through parody which makes himsabotage the power of official history.
Özet (Çeviri)
Bu çalışmanın amacı postmodernizmin yükselişiyle birlikte günümüzde edebiyatınayrılmaz bir parçası haline gelen parodi temasını ve önemini konu edinen başlıcaeleştirmenlerin tartışmaları ışığında Amerikalı yazar Kurt Vonnegut?ın ŞampiyonlarKahvaltısı ve Mezbaha 5 adlı romanlarını incelemektir. Edebiyat eleştirmenlerince,?pop?, ?kült? ve ?anti-sanat? gibi yaftalarla küçümsenen Vonnegut, 1960?lı yıllardapostmodern yazar olarak önem kazanmaya başladı. Döneme damgasını vurandeneysel ve özgün romanlar yazan Vonnegut, parodiyi sıklıkla eserlerinde kullandı.Romanlarından Şampiyonlar Kahvaltısı Amerikan tüketim toplumunun parodiyoluyla güzel bir eleştirisidir. Mezbaha 5 romanında ise Vonnegut bu kez hâkimideolojiyi ve resmi tarihi parodi yoluyla ters yüz eder. Bu çalışmanın bir diğer amacıda Amerikan Edebiyatında postmodernizmi tarihsel olarak tartışmak ve KurtVonnegut?ın parodiyi ustalıkla nasıl kullandığını göstermektir.