Sermayenin çokulusluluktan uluslar-üstünliğe dönüşümü (1994-2005)
The transformation of capital from multinational to supra-national between 1994-2005
- Tez No: 214994
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKEL MİNİBAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Kapitalizm artık `küreselleşme' kavramıyla anılmakta, oligarşik düzentüm hızıyla dünyayı hâkimiyeti altına almaktadır.Oligarşik düzen, `şebeke' sistemiyle ağ mekanizmasını işleten çok ulusluşirketlerin bir yandan tekelciliğini sağlamakta, diğer yandan ise onlara uluslarüstü bir güç sağlamaktadır.Soğuk Savaş sonrası dönemde, din ve etnik çatışmalar eksenindeki iççatışmalar sonrasında ulus-devletlerin bütünlüklerinin parçalanarakdevletçiklerin oluştuğu ve aslında yeni oluşan bu küçük devletlerinegemenliklerini de yitirdikleri bir sürece girilmiştir. Bu dönem, aynı zamandayerel yönetimlerin ön plana çıkarıldığı, ulus-üstü kuruluşların politikalarıyladevletin gücünü yitirdiği, sosyal refah devleti kavramından uzaklaşıldığı, dünyaçapında birleşme ve satın almaların özelleştirmeler vasıtasıyla da hızlandığı,üretimin `emek' faktörünün form değiştirdiği ve örgütlenmelerin engellendiğibir süreçtir.Tüm bunların bileşkesi ise oligarşik düzen içinde çok uluslu şirketler içinsınırların fiilen kalktığı, yeni pazar alanlarının ve tüketim toplumununoluşturulduğu, en nihayet kazandıkları devletler üstü güç sayesinde ulus-üstübir nitelik kazanmaları olmuştur.Bu tez çalışmasında, küreselleşmenin asıl kazançlılarının ulus-üstü birnitelik kazanmış olan çok uluslu şirketler olduğu bilimsel olarak kanıtlanmayaçalışılmıştır.Soğuk Savaş sonrası yeni dünya düzeni'nin kavranmasında bilimselverilerle güçlendirilen bu çalışmanın bu konuda akademik çalışma yapanlaraışık tutması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The concept of capitalism has been reworked to be defined as`globalizm?, with the oligarchic order dominating all over the world.The oligarchic order ensures the monopolism of MultinationalCorporations operating under a `network? mechanism, while at the same timeproviding the supra-national power for them.During the Post-Cold War era, the qualitative process of new stateformation after inter-state conflicts sourced by religion or ethnicity had beenstarted. But eventually, even sovereignty is under attack. This has been a periodwhich is rather preferred by the local governance or federalism. The state hasbeen losing its power and weakening due to politics of the multilateralorganizations, the concept of social welfare state has started to lose its meaning,cross-border mergers and acquisitions have increased due to privatizations, the`labor? factor of production has been transforming and labor unions andorganizations have been preventing.As a result, the Multinational Corporations gain characteristics as beingmore supra-national due to their power over states by removing the nationalboundaries, conquering new market areas and consumption societies within theoligarchic order.In this thesis, a scientific work has been made to prove that the realwinners of globalization are the `Multinational Corporations? gaining on thetitle of supra-national.It is aimed that this research will contribute to the studies onglobalization and the new world order throughout the post-Cold War era.