Ücretlerin belirlenmesinde performans değerlendirme sistemi
Performance evaluation system in determining the wages
  1. Tez No: 214993
  2. Yazar: CAN FARUK KURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT MURAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Günümüz dünyasında isletmelerin rekabet güçlerini belirleyen en önemlikaynaklarının, insan kaynakları oldugu kabul görmektedir. Performansdegerlendirme sistemi ve bu sistemin ücretlerin belirlenmesinde kullanılması, insankaynaklarının verimliligini arttırmak için tercih edilen bir yöntemdir.Hem isletme düzeyinde, hem de makro düzeyde ücretler büyük önem tasıyanbir konudur. Bunun nedeni, ücretlerin çalısan kesimin genel yasam standartlarınıbelirleyici en büyük etken olusudur. Bu çalısmada, ilk olarak ücretler ve genel yapısıele alınmıstır. Daha sonra ise, performans degerlendirme sistemi yöntemleri veuygulamada ortaya çıkabilecek hataları ile birlikte incelenmistir.Personel yönetimi anlayısından insan kaynakları yönetimi anlayısına geçiskonusuna da, performans degerlendirme uygulamasının modern insan kaynaklarıyönetimi anlayısına ait olması bakımından deginilmistir. Ücretler üzerinde büyüketkileri olan sendikaların, performans degerlendirme sistemine bakısları bu sisteminoturmasını ve basarısını belirleyen faktörlerden birisidir. Kendi yönetimorganizasyon yapılarına sahip yabancı sermayeli sirketlerin dısında, Türkiye'deperformans degerlendirmenin ücretlerde kullanılması tepkilerle karsılanmaktadır.Çalısmanın son bölümü; modern insan kaynakları uygulamaları, motivasyon,örgüt kültürü, win ? win game, ?çalısan dostu? yönetim anlayısı gibi kavramlarlabirlikte ön plana çıkan verimlilik konusu ve çesitli çıkar gruplarının performansdegerlendirme sistemine bakısları ele alınarak tamamlanmıstır.
Özet (Çeviri)
In modern business world, it is a fact that the most powerful resource of abusiness organization is it?s human resources. Performance evaluation system andthe usage of this system in determining the wages is a preferred method forincreasing the productivity of human resources.When looking from a perspective of a business organisation, and from aperspective of a whole economic system of a country, wages are an importantsubject. The reason is, wages are the most important determining factor of livingstandards from a country and it?s working people. In the start of this study, theimportance of the wages and the structure of the wages were examined. In the nextsection, performance evaluation system is explained with the methods and the faultsthat are likely to occur in the process.Organizations are changing their ?personnel management? systems into?human resources management? systems and performance evaluation system is apart of the modern human resources management style. The labour unions also are animportant determining factor on wages. For this reason, the opinion and collectivebehaviour of these unions have a powerful effect on the success or failure of theperformance evaluation system and the usage of this system in determining thewages. Except multinational companies, performance evaluation system isencountering strong resistance and negative opinions in Turkey.In the last section of this study, the subject ?productivity? ; becoming more andmore popular and important with the subjects like modern human resourcesmanagement processes, motivation, organizational culture, win ? win game and?employee friendly? business style, were examined.