Vergilendirmenin gelir dağılımına etkisi
Influence of taxation on income distribution
- Tez No: 215003
- Danışmanlar: PROF.DR. AHMET İNCEKARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Politikası Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
İki çeşit gelir dağılımı söz konusudur. Birincisi, hiçbir müdahale olmaksızın piyasadaki kendiliğinden oluşan birincil gelir dağılımı, ikincisi gelir ve servet dağılımındaki farkları azaltmak amacıyla müdahale sonucunda oluşan ikincil gelir dağılımı yani gelirin yeniden dağılımıdır. Vergilemenin temel gayesi, kamu hizmetlerinin finansmanı için kaynakların özel kesimden kamu kesimine transferidir. Bu temel gaye ile birlikte, vergileme gelir dağılımındaki eşitsizlikleri azaltmada da bir araç olarak kullanılmaktadır. Ödeme gücüne göre vergileme, yani vergi yükünün düşük gelirliler üzerinde hafif tutularak yüksek gelirli gruplar üzerinde yoğunlaştırılması günümüzün en önemli vergileme prensipleri arasındadır. Vergilerin gelir dağılımı üzerindeki etkisini bilmek için, vergiyi gerçek olarak kimin ödediğini bilmek gerekir. Bir başka deyimle yansıma mekanizması vergilerin gelir dağılımı üzerindeki etkilerini ortaya koyar. ?Vergilendirmenin Gelir Dağılımına Etkisi? adlı yüksek lisans tezim, yukarıda açıklanan kavramlar dahilinde incelenecek ve son olarak Türkiye analizi yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
There are two kinds of income distribution. First one is the primary income distribution that gets formed in market without external interference. Second one is the secondary income distribution, in other words, redistribution of income that gets formed by the interference that aims to lessen the differences in wealth and income differences. The fundamental purpose of the taxation is to transfer the funds, which are essential for public finances, from private sector to public sector, In addition, the taxation is being used as a tool to reduce the inequalities in income distribution. Taxation according to abitility to pay in other words less taxes for low income groups, and higher taxes for high income groups is one of today?s most important taxation principles. In order to understand the influence of taxation on income distribution, it is necessary to know the real tax payer. In other words reflection mechanism explains the effects of taxation on income distribution. My master thesis titled, ?Influence of Taxation on Income Distribution?, is going to be examine the mentioned concepts and finally, there will be an analysis regarding the situation in Turkey.