Atatürk Havalimanı
Atatürk airport
  1. Tez No: 215007
  2. Yazar: YÜKSEL BEKİR HOŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZMİYE ÖZGÜÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Havalimanları, ulaşım sektörü içerisinde sahip oldukları hayati konumdan dolayıdünyada daima önemli yerler olarak bilinmektedirler. Ancak gerçekte, bulunduklarıülkelerin prestijini dahi temsil etmektedirler. İstanbul şehri, 20 milyonu aşkınkapasiteli bir havalimanı ile dünyanın en eski iki kıtasını birleştirmektedir.Bu bağlamda, Atatürk Havalimanının hikayesini ve Türkiye'nin Sivil Havacılıkgeçmişini açıklamaya çalıştık. Bundan dolayı konunun öneminin iyi anlaşılması içinbazı hususlar açıklanmalıdır. Havalimanı yolcu terminallerinin, gerek yüksekteknolojileri gerekse işletme tekniklerinin karmaşıklığı açısından projeciler,danışmanlar, yapımcılar, yatırımcılar ve şehir planlamacıları arasında ciddi birbilimsel çalışma gerektirdiği açıktır.Coğrafyacılar, bazı ülkelerde bu tür projelerde başından son noktasına dekçalışırlar. Ancak her durumda geniş perspektifli ve“Nerede”sorusunun cevabınıbulma yolunda bir coğrafi bakışın aksettirilmesi ancak bir coğrafyacı tarafındanaçıklanabilir.Atatürk Havalimanı, dünyanın önde gelen havacılık sahalarından birisi olduğugibi Türkiye için de biriciktir. Kent merkezinin 24 kilometre batısında yeralmaktadır. Terminal, Uluslararası terminal, İç hatlar terminali ve Otopark olarak 3ana binadan oluşmaktadır. Bu kompleks içerisinde çok sayıda lokanta, duty freemağazası ve turistik rezervasyon noktası bulunmaktadır. Bunlar, stresli biryolculuğun ardından insanın kendini dinlendirmesi için de bir gerekliliktir. Pektabiidir ki bu aynı zamanda bir ülkenin kendi etkisini, yeterliliğini ve prestijinigöstermesi için de bir şanstır.Böylelikle, değişen ve değişmesi gereken bir takım şeyleri göstermek istedik.Atatürk Havalimanı'nda, içerisinde bulunduğumuz 2002 yılında modern bir işletmebaşarısından bahsedebiliriz. Ancak bu başarı, uzun bir Yap-İşlet-Devret sürecihikayesi ile açıklanabilir. 1997 yılındaki yenileme çalışmalarından itibaren Tepe-Akfen-Vie iştirakçileri tarafından işletmekte olan terminalde bu özel iştirakçileringeniş çaplı bir rolü vardır.Bir havalimanının etkin ve optimum kullanımı, mevcut alanın etkin kullanımı,yolcu akışının kolaylık ve etkinliği, emniyet ve güvenlik, etkin işletme, ticarikullanımların yerleştirilmesi, esneklik ve uyum, büyüme olanağı, ekonomik öğeler,binanın enerji tasarruflu düzeneği ile özetlenebilir.Ve her şeyden önce, bu kalite sıradan bir insanın gözüyle kendisinirekreasyonel zenginlik ve servis çeşitliliği ile gösterir.
Özet (Çeviri)
Airports are always been known as important places in the world cause of theirvital role in the transportation sector. But in fact, they also represents the prestige oftheir own countries as well. The city of İstanbul, unites the oldest coninents of theworld with a terminal building a capacity over 20 million passengers.The city of İstanbul, unites the oldest continents of the world with a terminalbuilding a capacity over 20 million passengers.In this manner, we tried to explain the story of Atatürk Airport and the Civilaviation background of Turkey. Therefore there are some topics to explain tounderstand its importance better. It is a clear that, owing to the high quality andcapacity used and the complexity of the operation techniques, passenger terminalsprojects necessiate an exceptional kind of scientific work between, project designers,consultants, builders, managers, investors, and city planners.In some countries, geographer?s works in this kind of projects even its start pointtill its end. But, in any case that can only be explained by a geographers in order toshow a geographic glance with a wide perspective and to find the question about?where?.Atatürk Airport, is one of the leading aviation grounds in the world and also thesole for Turkey. It is located away 24 kilometers west side of the city center. Theterminal complex comprises 3 main buildings as International terminal building,Domestic terminal building and Car park. There are Restaurants duty free shops andsome touristic reservation points inside that complex. Theese are also necessities fora people to rest itself after a stressed travel. And of course it is also can be a chancefor a country to show its influence, ability and prestige.In this case We wanted to show something to change and something must to bechange. In Atatürk Airport, we can say about a modern operational succes for thismoment in our year 2002. But this success can be explain with a long story of Buildoperate-transfer period. The private investments has taken a comprehensive role ofthis modern building been operating since its renovation in 1997 by Tepe-Akfen-Vieprivate involvers.The effective and optimum use of an airport can be summarize as The effectiveutilization of existing land, ease and efficiency of passenger circulation, safety andsecurity, operational security, integration of commercial uses, flexibility andadaptability, expansion potential, economic factors, energy conscious design ofbuildings itself.And first of all This quality can only show itself as in recreational variety and thediversity of service from a simple people?s opinion.