Tuzla'nın mekansal gelişimi
Spatial expansion of Tuzla
  1. Tez No: 215006
  2. Yazar: ALEV ANIL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GAYE ERTİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Yerleşme alanlarının ekonomik fonksiyonları zaman içinde değişikliklereuğrayarak, buralara farklı kimlikler kazandırmaktadır. Ancak bu değişmelerinolumlu sonuçları olduğu kadar, hızlı ve plansız gelişme gibi birçok toplumsalve çevresel olumsuzlukları da bulunmaktadır.Tuzla, Türkiye'nin en fazla nüfusa sahip ve en çok göç alan İstanbul'unAnadolu Yakasındaki son noktasında bulunmaktadır. Uzun yıllar İstanbul'unsayfiye yeri durumunda bulunan Tuzla, tersane ve sanayi bölgelerinin burayataşınmasıyla farklı bir kimlik kazanmıştır. Kısa sürede büyük ölçekli sanayikuruluşlarının faaliyet alanı durumuna gelmiştir. Hızlı sanayileşmeye paralelolarak yerleşme alanlarının plansız ve çarpık şekilde gelişmesi beraberindebirçok problemi getirmektedir. Özellikle çevresel sorunlar Tuzla'nın sahipolduğu doğal güzellikleri olumsuz yönde etkilemektedir. Yerleşim alanındakigecekondulaşma ve altyapı problemlerinin kısa sürede çözümlenmesigerekmektedir.Denize kıyısı bulunan, önemli birçok çekiciliğe ve doğal güzelliğe sahipolan Tuzla'nın sanayileşme alanlarını denetim altında bulundurmasıgerekmektedir. Sanayi alanlarının etrafındaki konut alanlarının düzenli veplanlı olarak gelişmesine özen gösterilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Economical functions of settlement areas are transformed by time thusbrought them in different identities. However these transformations may yieldto various social and environmental negativities in relation with speedy andunplanned developments as well as they may turn out some positive results.Tuzla is located in Anatolian side at the southeast extreme of İstanbul,the largest and the most migration receiving city of Turkey. Utilized assummer resort of İstanbul for long years Tuzla gained a distinct characteristicas shipyards and industrial districts moved there. It turns out to fields ofoperations of large scale of large scaled industrial organizations.Development of settlement areas in a unplanned and distorted manner inparallel with speedy industrialization brings many problems as well.Especially environmental problems affect the natural and scenic beautiesTuzla possesses adversely. Infrastructure problems and squatting (slumhousing) in settlement areas need to be solved in the short term.The industrial districts of Tuzla are required to be taken under control,since this town is at sea coast and possessing many attractiveness andscenic beauties. Housing areas around industrial districts necessitate orderlyand planned development.