Gelişmekte olan ülkelerde enflasyon hedeflemesi ve Türkiye örneği
Inflation targeting in developing countries and the case of Turkey
  1. Tez No: 215037
  2. Yazar: DİLEK ÖRNEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAYA ARDIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Teorisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bu çalışmada, 1990'lı yılların ortalarından bu yana giderek yaygınlaşanenflasyon hedeflemesi sisteminin seçilmiş gelişmekte olan ülkelerdeuygulanmasının enflasyon ve diğer ekonomik değişkenler üzerindeki etkisiincelenerek Türkiye'de uygulanan enflasyon hedeflemesini anlamak ve derslerçıkarmak amaçlanmıştır. Bu kapsamda öncelikle enflasyon hedeflemesisisteminin temellerinin anlaşılması açısından ilk bölümde sistemin teorikçerçevesi çizilmiş daha sonra söz konusu sisteme geçişin önkoşulları,uygulama özellikleri ve teknik özellikleri üzerinde durulmuştur. Çalışmanınikinci bölümünde Şili, İsrail, Çek Cumhuriyeti ve Brezilya'da uygulananenflasyon hedeflemesi sistemleri araştırıldıktan sonra üçüncü bölümdeTürkiye'de uygulanan enflasyon hedeflemesi sistemi ve sonuçları incelenmişve diğer ülke deneyimlerinden yola çıkarak yapılmış olması gereken alternatifpolitika tercihleri üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study accentuates, the effects of inflation targeting system which hasbecome a wide spread monetary policy since mid 1990s, on the inflation andother economic variables of emerging countries in order to understand andevaluate the case of Turkey in this regard. Therefore, in the first chaptertheoretical aspect of the system has been analyzed in brief and thenpreconditions, implementation and technical properties of the system arepresented. In the second chapter, inflation targeting policy experiences inChile, Israel, Czech Republic and Brazil are investigated. In the last chapter,the implementation and the conclusion of the system in Turkey are analyzedand possible policy options that could be chosen are presented in the light ofthe experiences of aforementioned countries.