Fiyat istikrarını sağlamaya yönelik enflasyon hedeflemesi politikaları: Türkiye örneği
The inflation targeting policy for price stability: The Turkey case
  1. Tez No: 321958
  2. Yazar: İBRAHİM MURAT CEYLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PELİN ÖGE GÜNEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
1980'li yıllar boyunca gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde uygulanan döviz kuru hedeflemesi ve parasal hedeflemenin fiyat istikrarını sağlamadaki başarısızlığı, söz konusu ülkeleri alternatif para politikası stratejisi arayışına yöneltmiştir.İlk olarak 1990 yılında Yeni Zelanda'da uygulanmaya başlayan enflasyon hedeflemesi, çok sayıda gelişmiş ülkede başarılı bir şekilde uygulanmış, artan cazibesiyle gelişmekte olan ülkelerde de bir alternatif para politikası stratejisi haline gelmiştir. Enflasyon hedeflemesi stratejisi üzerine yapılan akademik çalışmaların daha çok gelişmiş ülkeler üzerine olduğu görülmektedir.Bu çalışmanın amacı, 1990'lı yıllarda birçok ülke tarafından uygulanmaya başlanan enflasyon hedeflemesi stratejisini, alternatif bir para politikası olarak incelemek ve gelişmekte olan ülkeler kategorisinde yer alan Türkiye'nin deneyimini değerlendirmektir. Bu kapsamda enflasyon hedeflemesi stratejisinin makroekonomik değişkenler üzerindeki etkisi ampirik olarak analiz edilecektir.Çalışma sonucunda ortaya çıkacak olan tablo ve analiz sonuçlarına göre, Türkiye'nin uyguladığı Enflasyon Hedeflemesi politikasının ne derece başarılı olduğu değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
The failure of exchange rate targeting and monetary targeting applied both in developed and developing countries during 1980?s led to these countries to seek an alternative monetary policy strategy.Inflation targeting which is implemented first in New Zealand in 1990 then applied in many developed countries successfully and with its increasing attraction it has become an alternative monetary policy strategy for developing countries. İt seems that the studies on inflation targeting strategy are mainly on developed countries.The aim of this study is to analyze inflation targeting strategy which is implemented by many countries in 1990?s as an alternative monetary policy and to evaluate Turkish example which is included in developing countries. In this context, the impact on inflation targeting strategy on macroeconomic variables will be empirically analyzed.According to the results of these analyses, the success of inflation targeting policy applied in Turkey will be evaluated.