Enflasyon hedeflemesinin gelişmekte olan ülkelerde ekonomik performansa etkisi: Türkiye örneği
The effect on inflation targeting on economic performance in developing countries: The example of Turkey
- Tez No: 344407
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERŞAN SEVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
1990'lı yıllara kadar gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde uygulanan döviz kuru hedeflemesi, para arzı hedeflemesi ve faiz oranı hedeflemesinin fiyat istikrarını gerçekleştirmedeki başarısızlığı, söz konusu ülkeleri yeni bir para politikası stratejisi arayışına sevk etmiştir. 1990 yılında Yeni Zelanda'da ilk defa uygulanmaya konulan enflasyon hedeflemesi stratejisinin başarılı sonuçlar vermesi, birçok gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin de enflasyon hedeflemesi stratejisine yönelmesine neden olmuştur. Uygulama öncesinde programın istenilen hedefe ulaşılması bakımından bir takım ön koşulların yerine getirilmesi gerekmektedir. Gelişmiş ülkelerde oldukça başarılı sonuçlar gösteren enflasyon hedeflemesi gelişmekte olan ülkelerde özellikle enflasyon hedeflemesine geçiş sürecinde bir takım zorluklarla karşılaşmaktadır. Türkiye?de uzun yıllardır yaşanan siyasal istikrarsızlık ve yüksek enflasyon oranı Türkiye'nin enflasyon hedeflemesi stratejisine tam olarak geçişini 2006 yılına kadar geciktirmiştir. Bu çalışmanın amacı gelişmekte olan ülkelerde enflasyon hedeflemesinin ekonomik performansa etkisini inceleyerek bu stratejinin Türkiye?de uygulanabilirliğini test etmektir. Bu bağlamda 2001: 01-2012: 12 dönemi arası verileri VAR modeli ve Nedensellik Analizi yardımıyla test edilecektir. Çalışmada VAR modeli ve Nedensellik Analizinden elde edilen bulgulara göre değişkenler hem kendi gecikmelerinden hem de diğer değişkenlerden etkilenmektedir. Elde edilen bulgulara göre faiz oranının diğer değişkenlere göre daha dışsal konumda olduğu görülmektedir. Varyans ayrıştırmasından elde edilen bulgulara göre değişkenler üzerinde en fazla açıklayıcı değişkenin kendi gecikmeleri olduğu görülmektedir
Özet (Çeviri)
In developed and developing countrıes the lack of price stability, exchange rate targeting, money supply targeting and interest targeting that are applied force these countries to search a new monetary policy. Resulting in success inflatıon targeting policy applied in New Zealand in 1990 becomes the reason of many developed and developing countries to head for the same situation too. Before application it is necessary to fulfill some preconditions in order to achieve the target desired. Although inflation targeting results in success in developed countries it faces some drawbacks. These drawbacks are experienced in developing countries especially while they are trying to access to inflation targeting. For long years Turkey doesn?t have political stability and high inflation rate. This is the reason why Turkey is late for stepping into inflation targeting. The political instability and high inflation rate in Turkey has for long years delay its entry to inflatıon targeting strategy until 2006. The aim of this study is to examine the effect of inflation targeting on economic performance in developing countries and to test whether in Turkey this strategy can be applied or not. In this term, 2001: 01-2012:12 period data will be tested by the help of VAR Model and Causality Analysis. According to findings obtained from VAR Model and Causality Analysis variables are affected by both own delays and other variables. In these results ıt is seen that the interest rate is more external than other variables. According to the findings of variance decomposition of the variables is the most explanatory variable is its own delays.