Türkiye'de çiçekçilik sektöründe aile şletmelerinin girişimcilik profilinin belirlenmesi ve yönetsel sorunların bölgesel olarak araştırılması
A comprehensive profile of entrepreneurs and family business management in Turkish cut flowers sector
- Tez No: 215051
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇİĞDEM DİKMEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Son yıllarda girişimcilik oldukça gündemde kalmış ve akademik olarakinceleme konusu olmuştur . Aile şirketlerinin başarı öykülerinde girişimcilik kavramıçok sık duyulmaktadır . Girişimcilerin ortak özellikleri, onları başkalarından ayırankarakteristikleri, ve karşılaştıkları güçlükler hep merak edilir olmuştur .Bu çalışmadaki araştırma konusu Türkiye'de çiçekçilik sektöründe aileşirketlerinin girişimcilik profilinin belirlenip, yönetsel sorunların ortayaçıkarılmasıdır. Bu bağlamda, sektörde aile şirketi olarak tanımlayabileceğimizgirişimcilerle yüz yüze görüşerek anket uygulanmış ve sonuçlar istatistik yöntemlerkullanarak hipotezlerin test edilmesi suretiyle değerlendirilmiştir .Sektörün doğasında olan özellikler, girişimcilerin ve aile şirketlerinin ortaközellikleri dikkate alınarak, bunların yapılan bilimsel çalışmaların sonuçları ile hangiyönleriyle örtüştüğü ve ayrıldığı bu çalışmanın esasını oluşturmaktadır. Okuyucu,sektördeki aile şirketlerine mensup girişimciler hakkında fikir sahibi olacak vemuhtemel yönetim sorunları hakkında aydınlanacaktır .
Özet (Çeviri)
Entrepreneurship is the process of initiating a business venture, organizingthe necessary resources, and assuming the associated risks and rewards. Anentrepreneur is someone who engages in entrepreneurship.To provide a comprehensive profile of entrepreneurs and family businessmanagement in Turkish cut flowers sector, a scientific research has been carried outthroughout the different regions of Turkey. The objective of this research is toanalyze and to discuss the entrepreneurial profile by comparing with the theoreticalconcept.To do this, statistical research methods have been used and hypothesistested. This thesis will provide the reader to understand how to deal with themanagement problems in a risky environment and to discuss the problems in the cutflowers sector as far as family businesses are concerned.