Biga Çayı batı kesiminin jeomorfoloisi
Geomorphology of the west part of Biga River
- Tez No: 215052
- Danışmanlar: PROF. DR. BARIŞ MATER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 267
Özet
Bu çalışmanın amacı; Biga Yarımadası kuzeydoğusunda Biga Çayı batıkesiminin jeomorfolojik oluşum ve gelişimini ortaya koymaktır.Genelde şistler, detritikler, andezit ve granodiyoritlerin geniş yer kapladığıinceleme sahası, Oligosen sonunda yükselmiş ve kara haline geçmiştir. İncelemealanındaki birçok fay, diğer kırık sistemleri ve Biga Ovası'nı sınırlayan tektonikhatlar Kuzey Anadolu Fayı (KAF)'nın çeşitli uzantılarını oluşturur. Asimetrikyamaçlar, çizgisellikler, eğim kırıkları, kapma ve dirsekler, topoğrafik seviye farklarıgibi jeomorfolojik şekiller genç tektonik hareketlerin varlığını gösterir.İnceleme sahasında 330 m ile 468 m'ler arasında plato üzerinde yükselenbelirgin relief, 200 m ile 330 m'ler arasında ve 100 m ile 200 m'ler arasında yüksekplatolar ve 10 m ile 100 m arasında da alçak platolar olmak üzere üç ayrıjeomorfolojik birim ayırtlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to explain geomorphological development andevolution of the west part of Biga River which is placed at the northeastern part ofthe Biga Peninsula.The area where schist, various detritics, andesite and granodiorite are widelydistributed, became territory following tectonic uplifts during the late Oligocene.Several faults, especially tectonic. Lineations that borders the Biga Plain and severalfracture systems seem to be several extensions of the North Anatolian Fault (NAF).Asymmetrical slopes, lineaments, knick points and slope breaks, stream captures andtopographic level differences point out the existence of Neotectonic movements.In the area, three main geomorphological units were identified: conspiciousrelief (high hills) that stand over the altitudes ranging between 330 m and 468 m,high plateaux areas with elevations between 200 m and 300 m and low plateauxareas having elevations between 10 m and 100 m.