İkincil piyasalarda işlem gören hisse senetleri için yatırım kararlarına yönelik sistematik bir yatırım yaklaşımı ve İMKB 30 üzerine bir uygulama
An investment approach intended for investment decisions for the stocks transacted in the secondary markets and a practice on ise 30
- Tez No: 215050
- Danışmanlar: PROF. DR. N. HÜLYA TALU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Para Sermaye Piyasaları ve Finansal Kurumlar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Bu tez çalısmasında, ikincil piyasalarda islem gören hisse senetlerine yatırım içinsistemli bir yatırım yaklasımı ortaya koymak hedeflenmistir. Çalısmanın hedefidogrultusunda portföy yönetimi yaklasımı, temel analiz ve teknik analiz yöntemlerikullanılarak yeni bir sistematik yatırım yaklasımı ortaya konulmustur. Bu yaklasımverilen sırada üç asamalı bir süreç olarak degerlendirilmis ve her asama kendiiçinde detaylandırılmıstır. Çalısma üç asamalı modelin stanbul Menkul KıymetlerBorsası (IMKB) 30 endeksi üzerinde test edildigi bir uygulama örnegini içermektedir.Uygulama sonucunda, ikincil piyasalarda yapılan hisse senedi yatırımları içinolusturulan sistemli yatırım yaklasımı ile endeks bazında ve piyasa ortalamalarındarisk üstlenilerek, endeksten daha fazla getiri saglanabildigi gözlenmistir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, it is aimed to constitute a new systematic investment approachto invest in the stocks taken place in secondary markets. Parallel with the aim of thestudy, a new systematic investment approach is constituted in the study by usingmodern portfolio theory, basic analysis and technical analysis. The new investmentapproach is evaluated as a process which has three stages and each stage isscrutinised in details in the study. The study includes an exercise in which threestage model is tested in Istanbul Stock Exchange (ISE) 30 index. According to theresults of the exercise, it is seen that the model constituted for investing the stocksin secondary markets provides more yield than the index ISE-30 as having the riskin market average based on the indexes.