Teknoloji ve toplum: Ortaöğretim öğrencilerinde teknoloji kullanımı ve etkileri
Technology and society: Technology usage by high school students and its effects
  1. Tez No: 215056
  2. Yazar: ZÜHAL BEŞLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KORKUT TUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Modern teknolojide gelinen asamaya baglı olarak toplum yasantısında önemlidönüsümler ortaya çıkmaya baslamıstır. Dönüsümleri dogru anlamlandırabilmek içinmodern teknolojinin yapısını kavrayabilmek büyük önem tasımaktadır. Bu nedenleçalısmada modern teknolojinin sahip oldugu benzersiz niteliklere daha iyi vurguyapabilmek amacıyla gelismelere tarihi ve toplumsal perspektiften bakılarak anlamverilmeye çalısılmıstır. Teknoloji-toplum baglantısına ve genel bir teknoloji tarihinede çalısmada bu nedenden ötürü yer verilmistir. Çalısmanın amacı modern teknolojikgelismelere ve tartısmalara bu çerçevede deginmek, dönüsümlerin bir yönününsosyal gerçeklige nasıl yansıdıgını ortaögretim ögrencileri ile yapılan bir anketçalısması ile gözler önüne sermektir. Toplumsal etkileri gözlemlemek, özelliklegünlük yasantıda iletisim, haberlesme ve eglence amaçlı kullanılan cihazlarınetkilerini ölçmek amacı ile ortaögretim ögrencileri ile bir alan arastırmasıgerçeklestirilmis, gençlerin teknolojiye bakıs açıları, bu kullanımın iliskilerine olanetkileri belirlenmeye çalısılmıstır.
Özet (Çeviri)
There are many considerable changes and developments which have started tocome into existence in the society due to the level of modern technology. Therefore,it is important to understand its structure correctly. For this reason, in order toemphase the uniqueness of modern technology, we tried to look the events from anhistorical and social perspective. The aim of this study is to search moderntechnological developments and discussions within this perspective to determine aside of it's process and the reflection on our society. This has been carried out byHigh School students using a field survey methodology. To observe socialimpression, especially in daily life, we focused on the communication andentertainment tools which are generally and intensively used by the new generation.With this study, we also tried to investigate the effects of these tools on High Schoolstudents, their attitude and opinions towards modern technological developments.