Osmanlı denizciliği (1700-1770)
Ottoman maritime (1700-1770)
- Tez No: 215057
- Danışmanlar: PROF. DR. İDRİS BOSTAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 418
Özet
XVIII. yüzyıl, Osmanlı mparatorlugu'nun, mücadele ettigi Avrupalıdevletlerin askerî alandaki üstünlügü karsısında bir takım yeniliklere girismesizarureti üzerine yeni savas aletlerinin Osmanlı ordu ve bahriyesinde kullanılmasınasahne oldu. Osmanlı donanması için en büyük yenilik, kadırgalardan yelkenligemilere geçilmesi ve kalyonların donanmanın esas gücü olarak kabul edilmesiydi.Osmanlılar süphesiz karaka, karavele ve kalyon tipi yelkenli gemileri daha önce dekullanmaktaydılar. Ama bunlar bilinen birkaç örnek dısında daha ziyade ticarî yahutsavaslarda nakliye amaçlı olarak kullanılmaktaydılar. Özellikle kalyonların XVI.yüzyıl sonlarından itibaren bir savas gemisi olarak Avrupa donanmalarında yerbulmasıyla deniz savasları yeni bir mahiyet kazanmıstı. Osmanlılar dadonanmalarını rakipleriyle mücadele edebilecek seviyeye tasımak için kalyoninsâsına önem verdiler. Kalyon insâ ve teçhizi için gerekli bütün malzemelerintemini konusuna da büyük ehemmiyet gösterdiler. Bunun yanı sıra kalyon sahibitüccarı da her sekilde desteklediler.
Özet (Çeviri)
In the XVIIIth century, in response to the European military superiority,the Ottoman empire undertook a modernization plan that involved the application ofsome up-to-date weapons both in the army and the navy. The change in combatantunits from oared vessels to galleons marked an outstanding transformation in theOttoman navy. The Ottomans, undoubtedly, made use of sailing ships such ascarracks, caravels, and galleons before the XVIIIth century. But, leaving a fewremarkable exceptions aside, these all were used for commercial purposes or asstoreships in the navy. However, the appearance of galleons in European fleets inthe end of the XVIth century profoundly affected the pattern of naval engagements.In order to keep up with their European rivals the Ottomans also laboured ongalleon construction. They elaborated a network to provide the required material forthe building and equipping of galleons. In addition to their efforts in shipbuildingthey prompted merchants to trade with galleons.