Kısa mesafeli denizyolu yolcu taşımacılığında rekabet gücünün geliştirilmesi için müşteri memnuniyetinin arttırılması ve sektörde örnek bir uygulama: İstanbul deniz otobüsleri işletmeciliği
Increasing customer satisfaction level to improve competetive edge for in short distance waterborne transportation and a case study for the sector: Istanbul fast ferries
  1. Tez No: 215071
  2. Yazar: MURAT NURCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM PINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Yapılan çalısmada, Türkiye'de ulastırma sektörünün gelisimi, ayrı ayrı karayolu,havayolu, tren yolu ve denizyolu ulastırması üzerinden incelendikten sonra asılkonumuz olan kısa mesafeli yolcu tasımacılıgını hakkında bilgi verilmistir. kincibölümde rekabet kavramı üzerinde durulmus rekabet gücü genis çaplı olarakincelenmistir. Üçüncü bölümde müsteri memnuniyeti kavramı anlatıldıktan sonradördüncü bölümde rekabet ve müsteri memnuniyeti iliskisi incelenmis müsterimemnuniyeti belirlenme kriterlerinden biri olarak hizmet kalitesinin ölçümü veServqual modeli hakkında bilgi verilmistir. Uygulama bölümünde, arastırmanınyapıldıgı stanbul Deniz Otobüsleri hakkında genel bir bilgi verildikten sonra DOyolcularına yapılan genis katılımcı bir anket çalısması yardımıyla Servqual yöntemikullanılarak DO hizmet kalitesinin düzeyi ölçülmeye çalısılmıstır. Arastırmanınbulguları uygulama kısmında yorumlandıktan sonra sonuç kısmında genel birdegerlendirme yapılmıstır.
Özet (Çeviri)
First the development of each transportation mode ( including sea, rail, land and air)in Turkey has analized and the current status of the short distance waterbornetransportation was explained. Second part explains the concept of competition andgives more information about the competetive power.After explanation of thecustomer satisfaction the third part, the fourth part disscusses the relations betweencustomer satisfaction and competition and gives more information about ServqualModel and measuring service quality as one of basis for determining customersatisfaction . In the application part a Service Quality level of IDO was measured byusing Servqual method with the help of General Customer Satisfaction Survey.Findings were commented in the application part and study overview added to thelast part.