Türk basınında İran-Irak savaşı
Iran-Iraq war in Turkish press
- Tez No: 215072
- Danışmanlar: PROF. DR. FARUK SÖNMEZOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 362
Özet
Bu çalışmanın amacı İran-Irak Savaşı'nın Türk basınına nasıl yansıdığını açıklayabilmektir. Basın kamuoyunun şekillenmesinde önemli rol oynamaktadır. Savaş Türk basınında farklı kriterler içerisinde yorumlanmıştır. Savaşın basında yer alışında etkili olan kriterlerden ilki, basındaki siyasi eğilim farklılıklarıdır. Savaşın ilk dört yılında ?sağ? basın Irak'a, ?sol? basın ise İran'a daha yakın bir tutum sergilemiştir. Savaşın basında yer alışında belirleyici olan ikinci kriter ise, savaşın insani ve ekonomik açıdan maliyeti olmuştur. Savaşın ikinci dört yılında ise bir takım vurgu farklılıklarına karşın savaşa ilişkin bir oydaşı görülmüş ve savaş ?anlamsız? olarak yorumlanmıştır. Üçüncü belirleyici kriter ise savaşın Türkiye'nin çıkarlarını ilgilendiren boyutu olmuştur. Kuzey Irak'a yönelik İran saldırıları başta olmak üzere Körfez'de Türk tankerlerine yönelik saldırılar ve Türkiye'nin Kuzey Irak'a yönelik operasyonları, basında ?milli menfaatler?etrafında birleşilmesine neden olmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is not to describe the war but to scrutinise how the Iran-Iraq War was reflected to the Turkish public. Media, particularly Turkish press interpreted the war by employing several criteria. The first criterion concerning war coverage of Turkish press was the differences of its political leanings. During the first four-year of the war, especially first two years, the ?rightist? media leaned towards Iraq while the ?leftists? appeared more sympathetic to Iran. The second criterion employed, was the human and the economic cost of the war. Throughout the second four-year-period of the war, the media seemed to reach a consensus on the war being ?meaningless?, saving the differences in emphasis. The third defining criterion was the general interests of Turkey. The harassment of Turkish oil tankers, Turkey?s military operations in Northern-Iraq and especially Iranian offensives against Northern-Iraq played a major role in uniting the media around ?national interests?.