Obama dönemi Türk Amerikan ilişkileri (Müttefiklikten çatışmaya)
Obama periad Turkish American relations (Form allies to conflicts )
  1. Tez No: 546825
  2. Yazar: KADİR BÜYÜKKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESRA HATİPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
20. ve 21. yüzyılın ülkeler arasında değişen güç dengeleri çerçevesinde ABD ve Türkiye'nin ikili ilişkilerinde, ABD başkanı Barack Hussein Obama dönemi gelişen olaylar; ülkeler arası ilişkinin müttefiklikten ziyade çatışma dönemine evrilmiştir. İki iyi müttefikin Ortadoğu'da başlayan halk hareketlerine farklı bakış açıları ve yaklaşımları ülkeler arasındaki ilişkilerin gerilmesine sebep olmuştur. İsrail'in Mavi Marmara Baskınında Türk tarafının uluslararası kanunlarda verilmiş olan haklarını görmezden gelmesi ve bu tavır karşısında ABD başkanı Obama'nın sessiz kalması; ABD için İsrail'in daha önemli olduğu düşüncesini akla getirmiştir. Türkiye, İran ile yürütülen Nükleer Müzakerelerde, Tahran mutabakatı ile olası bir savaşı engellemek için çaba göstermiştir. Suriye'de patlak veren Arap Baharı sürecinde, ABD tutarsız politikalar izlemiştir. Bu politikalar sonucunda, Irak ve Suriye'de İŞİD ortaya çıkmıştır. Ortaya çıkan bu terör örgütü Türkiye'yi ekonomik ve sosyal olarak çok etkilemiş ve bunun sonucunda, Suriye'deki iç savaştan kaçan halkın Türkiye'ye gelmesiyle oluşan mülteci sorununun nedenleri bu tezde ele alınmıştır. ABD, Suriye lideri Beşar Esad'a direkt müdahale etmemiş ve PKK'nın Suriye kolu olan PYD gibi terör örgütleri ile Suriye yönetiminin saf dışı bırakılmasına çalışmıştır. Nitekim bu terör örgütlerine verilen silahların ilerde Türkiye'ye karşı kullanılma ihtimali üzerinde durulmaktadır. Bu tezde İŞİD'in elinde bulunan Suriye topraklarına Türkiye tarafından yapılan Fırat Kalkanı operasyonunun yeterli olup olmadığı irdelenmiştir. Ayrıca 15 Temmuz darbe girişiminin ve FETÖ terör örgütü elebaşısı Fethullah GÜLEN'in ABD de ikamet ediyor olması ve ABD istihbarat örgütü tarafından korunması bu darbe girişiminin arkasında ABD'nin olup olmadığına dair araştırmalar yapılmıştır. ABD tarafından FETÖ terör örgütünün liderinin iadesinin Türkiye'ye yapılmaması ve bunun yanı sıra darbe girişiminde bulunan kişilere Türkiye'de ikamet eden ABD vatandaşlarının yardım ettikleri şüphesinden dolayı tutuklanmasının nedenleri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The political developments during the presidential period of Barack Hussein Obama caused the bilateral relationships between Turkey and the USA to evolve into a conflict rather than an alliance because of the changing balance of power between the countries around the world in the 20th and 21st centuries. Different points of view about civil commotion that started in the Middle East and different approaches caused the relationship between the allies to tense. Israel's turning a blind eye to the rights of the Turkish side given by the international laws in the event of Mavi Marmara and acquiescene of Barack Obama against to htis attitude brougnt the idea that Israel is more impartant for the USA. Turkey made an effort to prevent a possible war by the Agreement of Tehran, as a part of Nuclear Negotiations between Turkey and Iran. The USA followed a series of inconsistent policies during the Arab Spring broke out in Syria. As a result of these policies, the ISIS emerged in Iraq and Syria. This terrorist organization affected Turkey deeply both economically and socially. Withpublic of Syria escaping from the Civil war taking refugee to Turkey, refuge guestion came in to existence. The reasons of this refugee guestion are handled in this thesis. The USA didn't respond to the leader of Syria, Bashar al-Assad and by hte terrorist organizations such as PYD, millitary arm of PKK, Syrian goverment has been tried to eliminate. Thus, the possibility of usage of the weapons given to these terrorist organizations against Turkey is discoursed. It is also examined in this thesis wheter the Euphrates Shield Oparation, conduc ted by Turkey, to mainland Syria in the hand of ISIS is enough or not. Because of Caup Attempt of July The 15 th and the leader of the Fetullah Terrorist Organization (FETÖ) residing in the USA and protected by the USA Intelligence Service, ıt is researched whether the USA back this cavp attempt up or not. The leadership of Fetullah Terrorist Organization has not been sent back te Turkey by the USA and besides, the doubt of the citizens helping people, residing in Turkey, who took role in coup attempt, the reasons of his getting arrested has been researced.