Gelir Vergisinde dar yükümlülük
Limited tax liability of Income Tax
- Tez No: 215073
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF SOZSUZOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu tezde, gelir vergisinde dar mükellef olarak adlandırılan Türkiye'de yerleşmiş olmayan gerçek kişilerin vergilendirilmesi ve bu konuda ortaya çıkansorunlar incelenmiştir.Çalışmada kaynak taraması metodu kullanılmış ve gelir vergisinde daryükümlülük uygulaması alanında, Türkiye'de yerleşik sayılmayacak kişiler ve irtibat bürosu ? işyeri ayrımı konularında belirsizlik ve tereddütlerin bulunduğu tespitedilmiştir.Araştırma sonucunda ayrıca, gelir vergisinde dar mükellef gerçek kişilerinTürkiye'de kazanç ve irat elde etmelerinin tespitinde, Türkiye'nin taraf olduğu vergianlaşmalarındaki mevcut hükümlerin dikkate alınmasının büyük önem arz ettiği ve yurt dışında çalışan Türk vatandaşlarının yükümlülük durumunun Kanunlarçerçvesinde ele alınmasının verginin yasallığı ilkesine daha paralel olacağı sonucunaulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis analyses the taxation of real persons who are not residents inTurkey and who are called as limited taxpayers in the subject of income tax.As the method of this study resources are scanned and it is found out thatthere are ambiguousness and hesitancy upon the subject of people who are notdwellers in Turkey and differentiation of business place and liaison office on thefield of income tax and practice of limited tax liability.Furthermore, as a result of this study, it is concluded that taking into accountthe existing provisions in tax agreements to which Turkey is a part of has a greatsignificance when determining earnings of real persons who have limited liability ofincome tax in Turkey and considering the liability of Turkish citizens who are working abroad in the framework of laws would be more parallel to the principle oflegality of tax.