Machiavelli'nin siyaset felsefesinde meşruiyet sorunu
Legality problem in political philosophy of Machiavelli
- Tez No: 215082
- Danışmanlar: PROF.DR. NECLA ARAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Sonuçları dışında üç ana bölümden oluşan tezin amacı, Machiavelli'nin düşüncelerinde, ahlaka dayanmayan, rasyonel olarak yapılandırılmış devletin, meşruiyetini kendi dışında statik bir ideaya yada yüceltilmiş değerlere dayandırmadan, kararlılığını ve sürekliliğini kendi dinamik bileşenleriyle sağladığında kendi meşruiyetini de sağlamış olacağını göstermeye çalışmaktır. Bu amaçla, birinci bölümde Aristoteles'in Politics'inde yer alan iki bozulmuş yapının uzlaşmaya dayalı olarak birleştirilen oligarşik-demokratik bileşenlerin erdeme gereksinim duymadan kararlılığını ve sürekliliğini koruyamayacağı görüşü yer alır. Ancak asıl çözümü güç görünen sorun, iki bozulmuş anayasanın sentezine erdemin nasıl katılabileceği sorunudur. Bu nedenle Aristoteles'te devletin orta sınıf egemenliğinin ahlaksal temellere dayandırılması sorunu, Machiavelli'nin siyasal düşünceleri içindeki devletin dinamik kararlılığının ahlak dışına çekilmesi ve Polybius yönetim tipolojisinde yer alan, monarşik, aristokratik ve demokratik bileşenlerin çatışma içindeki birliğine dayanan karma anayasa modeliyle karşılaştırılır. İkinci bölümde ise, Machiavelli'nin örneğini Roma Cumhuriyetinde gördüğü, iki dinamik bileşenin, genişleme eğilimi ve kurumsal bir dinamik oluşturan karma anayasanın devletin kararlılığını ve sürekliliğini korumada nasıl birlikte bir işlev gördüğü üzerinde durulur. Ayrıca Machiavelli'nin devletin kurumsal dinamiklerinin yapılandırılmasında ortaya çıkan sistem verimliliği kavramı da sorgulanır. Üçüncü bölümde, virtù, fortuna ve necessita gibi kavramların devletin yapısındaki dinamik bileşenlerle ve tarihsel süreçte bir devletin başka devletler karşısındaki varoluşunun yapılanmasında nasıl bir rol üstlendikleri hakkında bir sorgulama bulunur.
Özet (Çeviri)
The object of the thesis which includes three part, except its conclusions, is to show that in Machiavelli?s thoughts, if the state organized rationally, not to be based on morality, not to make its legitimacy based on any static idea or values sublimated, keeps its stability and continiuity with its dynamic elements, it will also keep on its legitimacy. For this, in the first part, there is agreement of that oligarchic-democratic synthesis which also consists of two perverted constitutional elements, cannot be kept on without being need of virtue, in the Politics of Aristotle. But the main difficult problem to solve is that how to add the virtue in the synthesis of these two perverted constitutional elements. Therefore, in this first part, the problem of which the power of middle class, being based on morality, is compared with that in the thought of Machiavelli which to take the dynamic stability of state out of morality, and which the mixed constitution model based on the synthesis with contradiction of the elements which monarchic, aristocratic and democratic in the governments typology of Polybius. In the second part, it is considered that how two dynamic elements including expansion tendency of the state and the mixed constitution as institutional dynamic, operates together to keep on stability and continiuity of the state. Beside, it is inquired that the concept of efficiency of system taking place in operating of the institutional dynamics. In the third part, it is inquired what are the roles of the concepts as virtù, fortuna and necessita, in the dynamic elements of state, and how a state can exist against another state by these concepts in the historical process.