Die Problematik der burjatischen Identität anhand der Deutschen Reiseliteratur
Alman seyahat edebiyatında Buryat kimliği
- Tez No: 215083
- Danışmanlar: PROF. DR. BEDRA ZEYNEP SAYIN BALIKÇIOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature
- Yıl: 2006
- Dil: Almanca
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu tezin amacı, Alman seyahat edebiyatının Buryat kimligine vekültürüne yaklasımını tarihsel, kültürel ve düsünsel olarak tartisarak; 17.yüzyıldan günümüze degin bir zaman dilimini kapsamaktadır.Bildigimiz kadarıyla Buryat kimligi, Alman Dili ve Edebiyatı alanındayapılan arastırmalara ilk kez konu edilmistir. Tezin düsünsel çerçevesi, Gadamer,Habermas ve Lacan gibi kuramcılar tarafından çizilmistir.Çalısma, Sibirya`ya özgü bir oryantalizmin olup olmadıgını veBuryatların kendilerine Batılıların gözüyle nasıl baktıgını da örnekler üzerindentartısmaktadır.
Özet (Çeviri)
For the first time in the history of German Studies, the picture of oneof the Proto- Mongolian nations ? the Buryats is shown and analysed. This workis written in German by a Non-German academician. This literary research coversthe topic of how the Buryats are percepted, their history and culture from theGerman perspective of Western - European travelers reports between theclarification and modern age. This literary research is based on the theoreticalframework for Intercultural German studies as well as a reception theory of Hans-Georg Gadamer, Jürgen Habermas and“Desire of the Other”theory of JacquesLacan. A study of the Buryats self-perception within the same period wasconducted and correlated with the perception mentioned above and used toidentify the differences in the contemporary views at own identities of Buryatsand Germans.With this work a statement of the existence of Siberian Orientalism inGerman travel literature, appears for the first ti