Kemal Paşa-Zade Said Bey'in siyasi yazıları
The political articles of Mr. Kemal Pasa-Zada Said
  1. Tez No: 215088
  2. Yazar: CEMAL IŞIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALİ BEYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 314
Özet
II. Abdülhamid (1876-1909) döneminde iç ve dış politikada meydana gelenolaylar hakkında ma`lûmât sahibi olmanın bir yolu da, o döneme ait gazetelereulaşmaktır. Bu dönemde gazetecilik yapan Kemâl Paşa-zâde Said Bey'de çeşitligazetelerde ?İcmâl-i Ahvâl? adı altında siyasi yazılar yazmıştır. Dönemin siyasi,sosyal ve ekonomik olayları yakından takip edilmiştir. İçeriği; devletler arasıilişkiler, Osmanlı Devleti'nin iç ve dış politikası ile siyasi gelişmelerdir. Bu siyasiyazılar Yüksek Lisans Tezimizin konusunu oluşturmaktadır. Tezimizin amacı; buyazıları yakından takip etmek ve özellikle Tarîk Gazetesi'ndeki icmâl-i ahvâlleriderleyip toplamak ve gün yüzüne çıkarmaktır.
Özet (Çeviri)
Another means of acquiring knowledge about the events taking place in bothdomestic and international politics under Abdulhamid II reign (1876-1909) is havingaccess to the newspapers published during that period. Kemâl Paşa-zâde Said Bey,who was a journalist in that period, wrote political articles entitled ?İcmâl-i Ahvâl?(Summary of Things) in various newspapers. The articles closely traced the political,social and economic incidents in this period. The contents of these articles wererelations between nations, domestic and foreign politics pursued by the OttomanState and the polical issues. These political articles form the subject of myPostgraduation (Master?s degree) thesis. The aim of my thesis is to peruse thesearticles and to compile and bring to the daylight ?the summaries of things? thatappeared in newspapers, in particular, those published in Tarîk Newspaper.