Demokrasi eğitimi ve okul meclisleri projesi ile öğrencilerde demokrasi kültürü kazanımlarının ortaöğretim öğretmenlerince değerlendirilmesine yönelik bir analiz (Kütahya örneği)
The analysis of students democracy attaintment through democracy education and school councils project by the teachers at secondary education(Kütahya sample)
- Tez No: 215126
 - Danışmanlar: Y.DOÇ. RECEP YILDIZ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyoloji, Education and Training, Sociology
 - Yıl: 2007
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 179
Özet
Demokrasi ve demokratik değerler insan aklın rehberliğinde oluşturulmuş, her türlü dogmatik kabullerden uzak insan ve insan onuruna saygı temel alan bir yaşam tarzır. Demokrasiyi bireysel ve toplumsal ölçekte içselleştirmek demokrasi eğitimi ile gerçekleşecek bir olgudur. Çünkü demokrasi eğitimi, demokratik toplum idealine yönelik bir eğitimdir. Eğitim sistemi ve toplumsal yapı birbirinin aynasır, karşıklı olarak birbirlerini yansırlar. Modern dünyanın egemen sosyal ve siyasal düzeni olan demokrasi, demokrasiyi yerleştirecek, koruyacak ve onu daha da güçlendirecek yurttaşların varlığına ihtiyaç duymaktadır. Dolayısyla anti demokratik, tek tip insan yetiştiren eğitim anlayışına dayalı geleneksel yapı, modern çok yönlü insan yetiştirmeyi amaçlayan demokratik yapıya doğru kaydırma çabaları tüm demokratik ülkelerde olduğu gibi Türkiye'de de hızla sürmektedir. Bireyi sosyalleştiren, toplumsal bütünün bir parçası haline getiren en temel eğitim ortamı aile olmakla birlikte daha planlı ve programlı olarak çocuğu toplumsal hayata hazırlayan, onu ihtiyacı olan bilgi ve becerilerle donatan diğer önemli toplumsal kurum okuldur. Demokratikleşmiş ya da demokratikleşme aşamasında olan tüm toplumlarda olduğu gibi Türkiye'de de okulların temel hedefleri arasında öğrencilere demokratik beceri, tutum ve kazanımların kazandırılması vardır. Bu amaç doğrultusunda ?Demokrasi Eğitimi ve Okul Meclisleri Projesi? gibi projeler üretilmekte ve uygulanmaktadır. Çünkü okul ortamlarında Öğrencilerin karar alma süreçlerine katılarak demokrasiyi yaşamla bütünleştirebilmeleri büyük önem taşımaktadır. Yetişmekte olan bireylerin davranışları şekillendirebilmek için öncelikle onların inanç ve değer sistemlerini istendik yönde uyarlamak gerekmektedir ve demokratik davranışların sergilenmesinin ön koşulu demokrasiye inanan bireylerin yetiştirilmesidir. Öğrencilerin demokrasiyi bir değerler bütünü olarak benimseyebilmeleri için öncelikle aile ve okulda eğitim ortamları demokratik ilkelere göre yapılandırılmalı ve öğrencinin demokratik davranışlar geliştirmesine olanak sağlamalır.
Özet (Çeviri)
Democracy and democratic values mean a life-style which is formed based on the human mind and respect to human honour and which takes the humans who are away from dogmatic approvals. Internalizing the democracy individually and socially is possible with democracy education. Education system and social structure are the mirror for each other, they reflect one another. Democracy, which is the the social and political regime of the modern world, needs citizens who will protect and support it. That is why, there is a tendency in Turkey as in other democratic countries to leave the traditional understanding which raises the same type of people and to adopt a democratic understanding which aims at training modern and versatile people. While the basic education environment which socializes the individual and makes him or her a part of the whole is family, the second most important social institution which prepares the child for the social life in a planned and programmed way and which equips him or her with the necessary information and skills is the school. In Turkey, as in all societies which are democratic or becoming democratic, of the main aims at schools are enabling the students to have demokratic skills, attitudes and gains. In line with this aim, some such projects as `Democracy Education and School Councils? are produced and applied. It is because, that students participate in the decision-making process and integrate democracy into their lives is very important. To be able to shape the behaviours of individuals, their beliefs and values must be changed in the wanted way first and the prerequisite for them to show democratic behaviours is to train them as the individuals who believe in democracy. The educational environments at school and and in families must be constructed depending on the democratic principles for the students to adopt democracy as a value and students must be given chances to develop democratic behaviours.