Finansal güvenlik ağlarının kriz ortamında işleyişi: 1994, 2001 krizlerinde Türkiye uygulaması
Functioning of financial safety nets during the crises: The case of Turkey in 1994 and 2001 crises
  1. Tez No: 215127
  2. Yazar: MEHMET KILIÇ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NURETTİN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Finansal güvenlik agları bir ülkede finansal krizleri önlemek ve etkilerini azaltmak için gelistirilen sistemlerdir. Her ülke, kapsamı ve içerigi farklı, ancak aynı amaca hizmet eden finansal güvenlik aglarına sahiptir. Bu aglar kısaca; mevduat sigortası, merkez bankasının son ödeme mercii olma fonksiyonu ve bankacılık düzenleme ve denetlemeleridir. Türkiye'nin de finansal güvenlik agları vardır, ancak bunların isleyislerinde bazı sorunlar bulunmaktadır. Bu çalısma finansal güvenlik aglarını teorik olarak ve Türkiye uygulaması baglamında arastırmıstır. Elde edilen bulgulara göre, Türk mevduat sigortası sistemi dünya sistemleri ile benzerlik göstermekle birlikte mevduatlara zaman zaman tam güvence verilmesinin ülkede krizleri azaltmayan, tersine erteleyen bir etkiye sahip oldugu görülmüstür. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın 1994 ve 2001 krizlerinde son ödeme mercii olma rolünü yerine getirmedigi, aksine bu rolünü oynamaktan kaçındıgı çalısmanın diger bir bulgusudur. Bankacılık alanındaki düzenleme ve denetlemeler konusunda ise Türkiye'nin 1994 ve 2001 krizlerinde çok yetersiz oldugu, ancak 1999 yılında faaliyete geçen Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun kurulmasına müteakip bu görevin etkili bir sekilde yerine getirildigi bulunmustur. 2005 yılında çıkarılan 5411 sayılı Bankacılık Kanunu bankacılık sektörünü daha güçlü hale getirerek uluslar arası standartlara yükseltme niteligindedir. Türk finansal güvenlik agları güçlendikçe Türkiye'nin krizlere karsı daha dayanıklı hale geldigi çalısmanın temel bulgusudur.
Özet (Çeviri)
Financial Safety Nets (FSN) considered to be a system developed to prevent financial crises and to reduce their negative effects. Every country has its own peculiar financial safety nets which serve the same purpose. These nets consist of deposit insurance, the central bank?s lender of last resort function and banking regulation and supervision. Turkey also has financial safety nets, but they have several problems with their functioning. This study analyzes the financial safety nets theoretically and investigates their application in Turkey. It has shown that although the Turkish deposit insurance system has some similarity to other deposit insurance systems, the insurance guarantee issued by the government on different occasions postponed the occurrence of economic crises, rather than preventing them. Another finding of this study is that the Central Bank of the Republic of Turkey (CBRT) did not operate as a lender of last resort during the 1994 and 2001 crises. In the area of regulation and supervision Turkish authorities were ineffective during the aforementioned crises. However after the establishment of the Banking Regulation and Supervision Agency (BRSA) in 1999, there has been a considerable rise in the effectiveness of regulation and supervision of banking system. The aim of the Banking Act (Numbered 5441) issued in 2005, is to strengthen the banking system and increase the standards in the system to international levels. The main finding of the study is that as the financial safety nets of Turkey strengthen, Turkey becomes less prone and more resistant to economic crises. Turkey?s resistance to economic crises increases.