İşletmelerde iş etiği açısından örgütsel değişim süreci ve Türk iş gücünün iş etiğine yaklaşımı incelenerek Türkiye'deki değişimin değerlendirilmesi
Organizational change process for business corporations in terms of ethic and evaluation of change in Turkey via site survey showing up the approach of Turkish employee to ethic
- Tez No: 215125
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HAYRETTİN ÖZLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Degismek, çevresel kosullara ayak uydurabilmek için doga ile, rakiplerle mücadele ederek yasamı devam ettirmek, büyümek ve gelismek tüm canlıların ve sistemlerin temel amacadır. Degisimin görülmedigi hiçbir dönem olmamıstır. Pek çok örgüt sürekli degisim geçirmektedir ve bir degisim ile diger degisim arasındaki soluklanma süresi neredeyse artık yok olmaktadır. Örgütsel degisimin her alanı zorluklarla dolu bir süreçtir. Yüksek lisans çalısması olarak sundugum çalısmamda da tüm yönleriyle örgütsel degisim ve etik kavramları ele alınmıs ve çalısmanın ana teması olan örgütlerde etik degisim süreci ve bu süreçte karsılasılan sorunlar üzerinde durulmustur. Çalısmamda da belirtildigi üzere etik degisim sürecinde yapılabilecek en kötü sey, yeterli hazırlıkları yapmadan hızlı ve gereksiz bir biçimde degisime girismektir. Günümüzde basarılı organizasyonlar karsı karsıya kaldıkları çeliskili durumlarda saglıklı bir muhasebe yaparak dogru kararlar alabilmek için etik degisim ve gelisimin gerekliligini fark edebilmis yapılardır. Eskiden beri süregelen ahlaki bir deger olarak karsımıza çıkan etik kavramı simdi tam bu noktada örgütsel etik olarak dikkate alınması gereken bir olgu biçimini almıstır. s yasamında neyin iyi, neyin kötü, neyi dogru neyin yanlıs olduguna iliskin inançlar bazı örgütlerde ciddi sorun haline gelmistir. Çalısmada da sunuldugu üzere, son yıllarda örgütsel etik kavramının önemi anlasılmıs ve ülkemizde de bu degisim ihtiyacını belirten arastırma ve çalısmalarda bir artıs gözlemlenmistir.
Özet (Çeviri)
To change, in order to deal with surrounding circumstances, to survive by struggling with nature and competitors, to grow and develop is the main aim of all the living creatures and systems. There hasn?t been a period that change didn?t exist. Many organizations are countinuously experiencing changes and one can hardly be aware of the short break between one change and the other. Every field of organizational change is a period loaded with difficulties. In my study that I am presenting as a Masters thesis, organizational changes and ethical concepts are covered. The process of ethical change in the organizations and the difficulties encountered in this process constitutes the main theme of this study. As I pointed out in my study, the worst thing to do in the process of ethical change is to start changing quickly and unnecessarily without building up the adequate preparations. Nowadays, successful organizations are aware of the necessity of ethical change and development, and that can evaluate the situation and make right decisions in contradictory conditions they encounter. The concept of ethic which is seen as a moral value since the past has now at this point become a fact as an organizational ethic that should be taken into consideration. In the world of business, beliefs about what is good, what is bad, what is right and what is wrong have become serious problems in some organizations. As I present in my study, the importance of the concept of ethic has been realized in the recent years and there has been an increase in the number of researches and studies concerning the necessity for this change in our country.