1845 (h.1261) tarihli temettüât defterlerine göre Hüdavendigâr eyaleti Bursa sancaği Domaniç kazasina bağli Bozbelen, Durabey, Hisar, Çok, İlicaksu, Domur, Bükerler, Çiftlik, Çarşamba köylerinin iktisâdi ve içtimaî durumu
The financial and social status of the villages of Bozbelen, Durabey, Hisar, Çok, Ilicaksu, Domur, Bükerler, Çiftlik and Çarşamba of Domaniç quarter Hudavendigar province of bursa state in accordance with the income books with the date of 1845 ( h. 1
- Tez No: 215128
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HASAN BASRİ KARADENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 341
Özet
Osmanlı Devleti Tanzimat'ın ilanıyla birlikte, önceleri degisik oranlarda ve çesitli isimlerle alınan vergilerin yerine adalet prensibine dayalı tek bir vergi alınması amaçlanmıstır. Bu amaçla vergi yükümlüsü hane reislerinin sahip oldugu tasınır ve tasınmaz mallarının yıllık kazançları üzerinden temettü vergisi ve temettüât defterleri hazırlanmıstır. Temettüât defterleri sayesinde 19. yüzyılda ki Osmanlı devletinin sosyo ekonomik yapısıyla ilgili ayrıntılı bilgiler edinmekteyiz. Temettüât defterlerinde vergi yükümlüsü hane sayısı, ekilen toprak miktarı, yetistirilen ürünler, yapılan sanat ve meslek kolları ile elde edilen gelirler, kira gelirleri, yetistirilen hayvanlar, devlete ödenen vergi çesitleri ile vergi oranları, toplam kazanç ve halkın refah seviyesini bu defterlerde bulmak mümkündür. Temettüât defterleri stanbul'da Basbakanlık Osmanlı Arsivinde bulunmakta olup, 1988 yılında tasnif edilmistir. Yüksek tez çalısması olarak bu defterden asagıda ki köylerin transkripsiyonu ve degerlendirilmesi yapılmıstır. ML.VRD.TMT. 7739 Bozbelen Köyü ML.VRD.TMT. 7731 Durabey Köyü ML.VRD.TMT. 7718 Hisar Köyü ML.VRD.TMT. 7714 Çok Köyü ML.VRD.TMT. 7732 Ilıcaksu Köyü ML.VRD.TMT. 7725 Domur Köyü ML.VRD.TMT. 7736 Bükerler Köyü ML.VRD.TMT. 7743 Çiftlik Köyü ML.VRD.TMT. 7720 Çarsamba Köyü
Özet (Çeviri)
With the declaration of the reorganization, Ottoman Empire aimed at getting a direct tax based on justice rather than gaining income through various type and proportionate taxes as before. With this aim, income tax calculated on the yearly income of the family chief from movably and immovable goods and a tax books books was prepared. By these tax books, we can obtain detailed in formation about socioeconomic structure of the 19th century Ottoman Empire. In these tax books, family population, cultivated land, products in come gained from crafts and profession branches, rental income, earnings and prosperity of the community, breeding, taxes and ratios, total income can be seen. The Ottoman tax books are in premiership?s Ottoman Archive in Istanbul and their assortment was completed in 1988. As the master thesis study, the transcription and evaluation of the following district are dealt with. ML.VRD.TMT. 7739 Bozbelen Village ML.VRD.TMT. 7731 Durabey Village ML.VRD.TMT. 7718 Hisar Village ML.VRD.TMT. 7714 Çok Village ML.VRD.TMT. 7732 Ilıcaksu Village ML.VRD.TMT. 7725 Domur Village ML.VRD.TMT. 7736 Bükerler Village ML.VRD.TMT. 7743 Çiftlik Village ML.VRD.TMT. 7720 Çarsamba Village