Çalışanların demografik özellikleri ve bireysel etik değerleri arasındaki ilişki: Kamu sektöründe bir uygulama
The relationship between employees' demographic profile and individual ethical behaviour: The application in public sector
  1. Tez No: 215129
  2. Yazar: MERAL AYDIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. KAZIM DEVELİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalısmanın temel amacını, isletmelerde çalısanların demografik özellikleri ile bireysel etik degerler arasındaki iliskinin incelenmesi olusturmaktadır. Birinci bölümde etik kavramının çesitli tanımları, tarihsel gelisimi, ahlak ve etik kavramları arasındaki ayırımların açıklanmasına yer verilirken, özellikle bireysel etik degerlerin ve is etigi bilincinin kazanılmasındaki etkileri incelenmistir. Çalısmamızın ikinci bölümünde, is etigi kavramı birey ve örgüt açısından ele alınmıstır. s etiginin tarihsel gelisimi, kuramsal yaklasımlar, isletmelerde karsılasılan etik sorunlar farklı yönleri ile ortaya konulmustur. Üçüncü bölümde ise konuyla ilgili uygulama çalısmasına yer verilmistir. Uygulama, anket çalısması olarak kamu sektöründe imalat faaliyeti gösteren bir isletmede seçilen 500 çalısana uygulanmıstır. Dagıtılan 500 anket formundan 362 adedi analize uygun bulunmustur. Hipotezleri analiz etmek için tanımlayıcı istatistiklerin yanı sıra Anova analizinden yararlanılmıstır. Analizlerden elde edilen bulgular incelendiginde, çalısanların bireysel etik degerleri ile demografik özelliklerden yas arasında anlamlı bir iliski olmadıgı görülmüstür. Diger taraftan, bireysel etik degerlerden sorumluluk ile demografik özelliklerden ögrenim durumu arasında anlamlı bir iliski oldugu görülmüstür. Elde edilen bulgulara göre, üniversite ve yüksek lisans/doktora mezunları lise mezunlarına göre daha fazla sorumluluk duygusuna sahiptir. Bireysel etik degerlerden sorumluluk, dogruluk ve dürüstlük düzeyleri ile çalısanların pozisyonu incelendiginde anlamlı iliskiler oldugu görülmüstür. Son olarak, bireysel etik degerlerden kendini korumak ile demografik özelliklerden çalısanların çalısma süresi arasında anlamlı bir iliski görülmektedir. Buna göre çalısma yılı arttıkça çalısanların kendini koruma düzeyleri artmaktadır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to investigate of relation between employees? demographic profile and individual ethical behaviour. In the first chapter, some definition of ethics, historical development, differences between moral and ethics concepts are defined. Especially, the effects of individual ethical behaviour are examined in order to become conscious about business ethics. In the second chapter, business ethics concept is discussed according to individual and organization. In additon, historical development of business ethics, theoretical factors and ethical problems face on the organizaton are emphasized with different aspects. In the third chapter, an application related with the subject is given. The application is made by using a questionnaire which is applied to an organization of public sector. 362 of 500 given questionnaire forms have been selected for a proper analysis. Statistics methods and Anova have been used in order to analyse the hypothesis of the study. The findings of the study indicate that there is no relationship between employees? individual ethical behaviour and their age. On the other hand, there is a relationship between education level and responsibility which is one of the individual ethical behaviour. From the findings of the study, employees graduated from university and master/doctoral degree have higher responsibility behaviour than graduated from high school. In addition, there is a relationship between responsibility, uprightness and honesty which are individal ethical behaviour and employees? job position. Finally, it is found that there is a significant relationship between self-protection and years of job experience. Moreover, self-protection is increased by increasing years of job experience