Xvı. yüzyıla ait anonim bir tevarih-i al-i Osman (gramer incelemesi-metin-dizin)
An anonymous 16th century histories of Ottomans (grammer analysis-text-indices)
  1. Tez No: 215135
  2. Yazar: ŞAMİL ÇAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİLÂL AKTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
XVI. yüzyıla ait anonim bir Tevârih-i Âl-i Osman üzerinde yapılan bu çalısma; inceleme, metin, kisi ve yer adları dizini, sözlük ve sonuç bölümlerinden olusmaktadır. Inceleme bölümü üç kısımdan olusmustur. Birinci kısımda; Osmanlı tarih yazıcılıgı ve incelemesi yapılan Anonim Tevârih-i Âl-i Osman'ın da içinde yer aldıgı yazanı belli olmayan (anonim) tarihler hakkında genel bilgi verilmistir. Ikinci kısımda; Anonim Tevârih-i Âl-i Osman'ın cilt, kapak, yazı vb. özellikleri hakkında bilgi verilmistir. Üçüncü kısımda; Eski Anadolu Türkçesi dönemine ait olan Anonim Tevârih-i Âl-i Osman'ın ses (fonetik) ve sekil (morfolojik) bilgisi yönünden dönem özelliklerini yansıtan örnekleri metinden seçilerek incelenmistir. Metin bölümünde; 97 varak ve 13'er satırdan olusan Anonim Tevârih-i Âl-i Osman satır ve sayfa numaraları da belirtilerek transkripsiyon harflerine aktarılmıstır. Genel olarak eserde Osmanlı Devleti'nin kurulusundan II. Bayezid dönemine kadar geçen olaylar, Istanbul'un kurulusu ve Islam tarihi anlatılmaktadır. Anonim Tevârih-i Âl-i Osman'da geçen kisi ve yer adları ile sözlük bölümü alfabetik sıraya göre hazırlanmıstır. Sonuç bölümünde; eserin Türk dili açısından önemi ve bu tür eserlerin gün yüzüne çıkartılmasının Türk kültürüne katkıları üzerinde durulmustur.
Özet (Çeviri)
The study, based on an anonymous 16th century Tevârih-i Âl-i Osman (The History of Ottomans) consists of an analysis, a text, indices of people and place names, dictionary and a conclusion part. The analysis part consists of three sections. In the first section; a general information is given about the history writing in Ottomans and the (anonymous) histories by the unknown authors which also includes Anonim Tevârih-i Âl-i Osman (Anonymous History of Ottomans). In the second section; some information about the binding, cover, calligraphic features and etc. of Anonim Tevârih-i Âl-i Osman is presented. In the third section; the samples reflecting the phonetic and morphologic properties of the period of Anonim Tevârih-i Âl-i Osman, which belongs to the ancient Anatolian Turkish period, are selected from the text and analysed. In the text part; Anonim Tevârih-i Âl-i Osman, which consists of 97 sheets with 13 lines in each, is converted into transcription letters giving lines and page numbers. Throughout this book in general, the events which take place from the foundation of Ottomans to Bayezid II, the foundation of Istanbul and history of Islam are told. The names of people and places referred to in Anonim Tevârih-i Âl-i Osman and the dictionary are alphabetically listed. In the conclusion chapter; the significance of this work in terms of Turkish language and contributions to the Turkish culture by means of bringing this kind of works to light are emphasized.