Örgütlerde bilgi yönetiminde kullanılan bilgi ve iletişim teknolojilerinin örgüt kültürüne etkisi
The effect of communication and information systems used in knowledge management to organizational culture
  1. Tez No: 215136
  2. Yazar: CENGİZ MESUT BÜKEÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKİ ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
nsan, toplumsal bir varlık olarak, her zaman baskalarıyla bir takım iliskiler kurmak gereksinimi içindedir. Örgütler insan tarafından, kendi kısıtlamalarının üstesinden gelmek için ve çesitli gereksinimlerini giderebilmelerini saglamak için meydana getirilmektedir. Bunun yanında örgütler, üyelerine toplanmıs olan bilgi ve görgülerden yararlanma olanagı saglar. Bilgi ve iletisim teknolojilerinin hızla gelisip yeni olanaklar sundugu günümüz kosullarında, örgütler çevreleriyle her geçen gün daha çok iletisim kurmak durumundadırlar. Bu nedenlerle günümüzde örgütler, süreç odaklı düsünmek, kökten degisimlere hazırlıklı olmak ve bilgi teknolojilerinden islerinde yararlanmak zorundadırlar. Bunun dogal sonucu olarak, örgütlerde bilgi kavram olarak anlamını yenilemektedir. Bilginin yönetimi giderek karmasıklasmaktadır. Bunun sonucunda daha fazla bilgi ve buna baglı teknoloji kullanılır olmaktadır. Bu çalısmanın amacı, örgütlerde bilgi yönetiminde kullanılan bilgi ve iletisim teknolojilerinin, örgüt kültürüne etkisinin olup olmadıgını sorgulamaktır. Bu bakıs açısıyla, literatür incelemesi yapılmıs her iki kavram dogru zemine yerlestirildikten sonra iliskilendirilmistir. Bu iliskilendirmeye iliskin uygulama, iki özel ve iki kamu kurulusunda anket yöntemiyle yapılan bir arastırma ile sonuçlandırılmıstır. Toplam 89 isgörenin görüsleri alınarak yapılan uygulama sonuçlarına ulasırken, SPSS paket programından yararlanılmıstır. Arastırma sonucuna göre, örgütlerde bilgi yönetiminde kullanılan bilgi ve iletisim teknolojilerinin örgüt kültürüne bilimsel nitelikte etkisi vardır.
Özet (Çeviri)
Persons, as of being social, always need to have some relations with others. Organizations are built upon the fact that the men should overcome his limitations and should answer his requirements as well. In addition to this, the organizations offer to their members making use of the information and experiences. Today, while new information and communication technologies develop and offer new possibilities, organizations are to have interactive communication with their environments. This pushes organizations think focusing on processes, being prepared for innovations and benefit from information technologies. As result of this, ?information? renews its organizational meaning. Managing it becomes a more complex issue. Thus, organizations need more information and more technology to utilize it. The aim of this study is to cross-examine whether the information and communication technologies in organizations affect the organizational culture or not. With this point of view, the study is shaped in order to put those two on correct bases and then relate to each other. A research based on a public survey held in four different organizations is the final part of it. To reach at scientific results, a total of 89 workers using IT at work are asked 52 questions and besides SPSS program is used. Regarding to the scientific results reached, the information and communication technologies in organizations affect the organizational culture