Yöneticilerin iş etiği yaklaşımlarının incelenmesi: Kütahya organize sanayii bölgesinde bir uygulama
Investigating the business ethic approaches of managers: aA application in kütahya organize sanayi bölgesi
- Tez No: 215134
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. KAZIM DEVELİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Etik kavramını anlatabilmek için etiğin özellikleri, konuları, ilkeleri açıklanmaya çalışılmıştır. İş etiğinin sorunlarını açıklayabilmek için kişisel-örgütsel, kişiseltoplumsal ve örgütsel-toplumsal düzeyde yaşanan çıkar çatışmasından kaynaklanan etik sorunlar ele alınmıştır. Yönetim etiğine uygun davranış ilkeleri adalet ve eşitlik, doğruluk ve açıklık, tarafsızlık, sorumluluk ve hesap verebilme, insan haklarına bağlılık ve kuruma sadakat, olumlu insan ilişkileri kurma ve emeğin hakkını verme, kaynakları etkin kullanma yani tutumluluk olarak ele alınarak incelenmiştir. Metodolojide tarafımızdan hazırlanan anket uygulaması ve yüzyüze görüşme yöntemi kullanılmış olup, Kütahya Organize Sanayi Bölgesi'nde faaliyet gösteren işletmelerin, alt, orta ve üst düzey 43 yöneticinin etik sorumluluklarını yerine getirip getirmediklerine ilişkin bilgiler toplanmıştır. Yapılan ankette işletme yöneticilerinin hissedarlar, çalışanlar, finansörler, tedarikçiler, müşteriler ve ekolojik dengeye yönelik etik sorumlulukları incelenmiş ve bulgular analiz edilmiştir. Yapılan analiz ve değerlendirme sonrasında, yöneticilerin işletmenin iç ve dış faktörlerine ilişkin etik sorumlulukları konusunda yeterli bir özene sahip oldukları tespit edilmiştir. Ancak, ekolojik dengeye yönelik etik sorumlulukların yerine getirilmesinde, özellikle çevre denetimi ve çevre yönetim programı konularında eksiklerin olduğu saptanmıştır. Bunun yanında yöneticilerin, çalışanlara, hissedarlara, finansörlere, tedarikçilere ve müşterilere yönelik etik sorumluluklarını büyük oranda yerine getirdikleri tespit edilmiş ve eksik görülen noktalar için öneriler geliştirilmiştir
Özet (Çeviri)
To make the notion `ethic? clear, the features, the subjects, and the principles of it have been tried to be explained. Ethical problems, which are derived from the benefit clashes in the levels of individual-organizational, individual-social, and organizationalsocial, have been held to define the problems of business ethic. Behavioural principles, appropriate to management ethic have been investigated; considering justice and equality, honesty and clearness, impartiality, responsibility , loyalty to the human rights and the institution, establishing positive human relationships and remunerating, using the sources effectively by means of thriftiness. A questionnaire, which was prepared by the thesis?s owner and a face-to-face conversation, was applied in methodology. Data was collected to investigate if 43 inferior, mid and superior managers of the companies in `Kütahya Organize Sanayi Bölgesi? carry out their tasks about ethic. In the questionnaire, the managers? ethical responsibilities to the shareholders, employees, financers, suppliers, clients and the ecological balance were analyzed and the findings were examined. After the analysis and evaluations done, it is stated that the managers have sufficient care on their ethic responsibilities about the internal and external factors. However, they have some weaknesses in fulfilling the responsibilities toward the ecological balances, especially in environment tests and environmental management. Beside it is stated that managers implement their responsibilities to their employees, shareholders, financers, suppliers and clients in a great manner. Advices were done for the points which were weak.