Muhasebe meslek ahlakının kadın ve erkek meslek mensupları tarafından algılanış biçimlerine ilişkin bir saha çalışması
By the women and the men professional colleagues of accounting commersial morality to perceive methods a field of study area
- Tez No: 215137
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞERAFETTİN SEVİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 212
Özet
Türkiye' de özellikle son yıllarda yasanan toplumsal ve ekonomik krizler bunun sonucunda ortaya çıkan sosyal problemler, yolsuzluk ve rüsvet olayları ile hırsızlıklar toplumun her kesimi tarafından ahlâki deger yargılarının varlıgına olan gerekliligi göstermesi bakımından önemlidir. Bu gereklilik tüm dünyada literatürde meslek ahlâkı olgusunun daha fazla arastırmaya konu olmasına sebep olmustur. Böylece; ekonomik yasamı dogrudan etkileyen en kritik mesleklerinden biri olan muhasebe mesleginde ahlâki deger yargılarına olan ihtiyaç da kendiliginden ortaya çıkmıstır. Muhasebe Meslegi teknik boyutu ile gündeme gelmesine ragmen, teknik boyutunun önem kazanması ancak meslegin ahlâki boyutunun göz ardı edilmemesine baglıdır. Meslegin, dünyanın her yerinde genel kabul görmüs kavramlar, ilkeler ve standartlar ile mevzuatı içeren Ahlâki Degerler Zincirine uygun olarak yürütülmesi önerilmektedir. Bu önermeye karsılık meslek mensupları, her zaman ahlâki degerlere uygun davranıs göstermemektedir. Bu çalısmada Uluslar arası Muhasebe Etik Standartları Kurulu tarafından belirlenen bes temel ilkenin muhasebe meslek mensuplarınca, muhasebe uygulamalarındaki algılanıslarında özellikle cinsiyet faktörünün etkileri arastırılmıstır. Veri toplama yöntemi olarak anket yönteminin tercih edildigi çalısmada örnek kütleyi Bagımlı ve Bagımsız olarak faaliyet gösteren 400 Muhasebe meslek mensubu olusturmaktadır. Örneklem seçimi rassal olarak Türkiye'nin farklı illerinden yapılmıstır. Çalısmada muhasebe meslek mensuplarının belirtilen ilkeler bazında muhasebe uygulamalarını algılayıslarında cinsiyetin anlamlı bir farklılık olusturmadıgı gözlenmistir.
Özet (Çeviri)
Social and economic crisis that have been gone on in recent years in Turkey and in the end of this to have appeard social problems,corruption and bribery events and burglaries are very important with regard to show that?s necessity to havings of ethic value judgment. This necessity has casued ethic concept?s take place in more research in literature.In this way; needing to ethic value judgment have appeard spontaneously in accounting profession which is one of the ciritical profession to have been affecting economic life directly. Although accounting professions are coming up with it?s technic dimension, technic dimensions? importance is affiliated with is not to regarded ethic dimension.It ıs prefered that profession must be run to suitable of generally accepted principles,conceptions and standards of accounting eveyrwhere of the world with ethic values chain that includes principles.On the contrary of this proposing, members of accounting profession, always don?t behave suitable of ethic value. In this study, five basic principle?s that are determined by International Accounting Ethic Standards Board has researched perceive of accounting applications and especially gender factor?s influences.Methods of collecting data is prefered survey method. 400 members of accounting profession who are doing activity as a dependent and independent ,has constituted to example mass. Selection of example mass are made of different province of Turkey as a randomly.In this article, understood that there is no meaningful different based on members of accounting professions? perceive of ethic principles.