İşletmelerin çalışanlara karşı sosyal sorumluluklarının örgütsel güvene etkisi
The impact of social responsibility of organizations towards personnel on organizational trust
- Tez No: 215138
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KAZIM DEVELİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu çalısmanın amacı, isletmelerin çalısanlara karsı sosyal sorumluluklarının örgütsel güvene etkisini incelemektir. Bu baglamda, isletmelerin çalısanlara karsı sosyal sorumlulukları belirlenmis ve hangilerinin örgüte ve yöneticilere güvende daha etkili oldugu bulunmustur. Bunun yanında, örgüte ve yöneticilere güven davranısının yas, cinsiyet, egitim durumu, pozisyon, is hayatındaki toplam çalısma süresi ve isteki çalısma süresine göre faklı olup olmadıgının belirlenmesi bu çalısmanın alt hipotezleri arasındadır. Çalısmanın verileri, Kütahya ilinde faaliyet gösteren sekiz üretim isletmesindeki 361 çalısan üzerinde uygulanan anket çalısması yoluyla toplanmıstır. Çalısmanın hipotezleri frekans, t-test, anova ve regresyon analizleri yoluyla test edilmistir. Arastırma sonucunda, isletmelerin çalısanlara karsı sosyal sorumluluklarının örgütsel güven üzerinde etkili oldugu bulunmustur. Çalısanlara karsı sosyal sorumlulugu olusturan degiskenlerden, isyerinde disiplini saglama ve sikâyetleri ele alma, insan kaynagını bulma ve seçme, çalısanların basarılarının degerlendirilmesi, saglıklı ve güvenli çalısma kosulları saglama ve egitim ve kariyer gelisimine yönelik sosyal sorumlulukların örgüte ve yöneticilere güvende en güçlü etkiye sahip degiskenler oldugu sonucuna ulasılmıstır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to explain the relationship between companies social responsibility and organizational trust. Social responsibilities which companies implement for their employees were identified and it was explained that which dimension impact of organizational trust and trust of superior. It is among the hypotheses of the study to identify whether the trust of organization is different according to age, gender, educational status, position and seniority. The data of the study was collected by a questionnaire involving 361 employees who are working for eight companies located in Kütahya. In order to test the hypotheses of the study frequency, t-test, anova and multiple regression analyses were applied. At the end of the study, the findings show that there is a significant relationship between organizational trust and the dimension of responsibilities that companies implement for their employees. The strongest relationship is between organizational trust and organizational discipline, personel sellection, performance evaluation, health and safety conditions and training and career development.