İş kazalarının risk yönetimi ve bilişim teknolojileri kullanılarak azaltılmasının incelenmesi ve bir kamu kurumunda yürütülen uygulamaların değerlendirilmesi
Analyse of decreasing occupational accident by use of risk management system and occupational risk management software and evaluation of applications in a public foundation
  1. Tez No: 215146
  2. Yazar: RESUL TAYFUR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HAYRETTİN ÖZLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Kazalar, İşletme, Science and Technology, Accidents, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
İş kazaları, çalışanların iş yerinde çalışırken, işe giderken veya eğitim esnasında çalışana zarar veren, malda hasar oluşturan, süreçte yavaşlamaya ve ürün kaybına sebeb olan istenmeyen olaylardır. Kazaya sebep olan temel nedenler ?doğrudan nedenler? ve ?katkıda bulunan nedenler? olarak gruplanabilir. Doğrudan nedenler, işçinin ?güvensiz hareketleri? ve işyerindeki ?güvensiz çalışma koşulları?dır. Katkıda bulunan nedenler, ?yönetimle ilgili faktörler?, ?çevre? ve ?işçinin fiziksel ve ruhsal durumu? olabilir. Bir kazanın meydana gelmesi için bu nedenlerin bir kombinasyonu oluşmalıdır. Mevcut kanunlar işverenin maddi zararına neden olan işçiye; kanun, yönetmelik ve tüzüklerde konulmuş kurallara uyulmaması durumunda işverene, gerekli tedbirleri zamanında almayan kamu görevlilerine cezalar getirmektedir. İş kazaları nedeniyle meydana gelen doğrudan ve dolaylı kayıplar kaza geçiren kişiden başlamak üzere, işletme ve toplumun tüm kesimleri üzerinde büyük olumsuz etkiler meydana getirmektedir. Araştırma yapılan kamu kurumu, personelin mesai içi ve mesai dışında maruz kaldığı tüm risklerin değerlendirilerek asgariye indirilmesini, kazaların önüne geçerek kaynaklarının korunmasını, çalışanlarının sağlıklı ve güvenli bir ortamda görev yapmasını amaçlamaktadır. Risk Yönetimi; kurumu ilgilendiren herhangi bir görev veya faaliyet/operasyon öncesinde, sırasında ve sonrasında insan, materyal ve çevresel faktörlerle ilgili üzerinde düşünülmüş kararlar vermek amacıyla kullanılan mantığa dayalı, sağduyulu bir yaklaşım biçimi olarak tanımlanmaktadır. Kurum, iş kazalarını önlemek ve yapılan risk değerlendirme faaliyetlerini garanti etmek üzere mevcut bilişim altyapısı üzerinde çalışan bir Faaliyet Risk Yönetimi Programını uygulamaya başlamıştır. Araştırma, uygulamaya konulan bu programın risk yönetimi prensipleri ile risk yönetimi işlem basamaklarını ne derece karşıladığı ve bu yönden yeterli olup olmadığını mevcut literatürü tarayarak ve ABD'nin risk yönetimi uygulamaları arasında karşılaştırma yaparak sergilemeyi amaçlamıştır. Araştırmacı tarafından kurumda kullanılan Faaliyet Risk Yönetimi Programının etkinliğinin arttırılması için bir dizi öneri sunulmaktadır
Özet (Çeviri)
Work mishaps are undesired events which causes slow down of process and lost of output and occur while working, or going on the way of job, or training. Mishaps causes can be classified as direct and indirect causes. Direct cause can be ?unreliable behaviors? and ?unsafe working conditions? in a work place. Indirect causes can be ?management related factors?, ?environment?, ?physical and psychological condition of personnel?. Combination of these causes should exists to result in a mishap. Current laws and regulations include sentences to personnel if damage to organization exists, to organization if existing laws and regulations are not followed, to public officers if necessary precautions are not taken timely. Direct and indirect losses due to mishaps have great negative impacts on personnel who exposed to mishap, organization and public. Public foundation aim to minimize all risks exposed by its personnel in at on-duty and off-duty jobs, and prevent mishaps to increase resources, and to provide healthy and safety environment to work in. Risk Management is a common sense approach to make logical decisions on public foundation related missions or operations. These decisions are pre-thought before, during and after execution of mission or operation by considering man, material and environmental factors. Public foundation started to use Occupational Risk Management software, works on existing computer network system, to prevent mishaps and to guarantee risk assessment operations. In this research, ?How well is this software against Risk Management Principles and Risk Management Operation Steps?? and ?Whether this software is enough or not?? are investigated by searching literature and benchmarking with US Air Force Risk Management practices. Suggestions are indicated by researcher to improve the effectiveness of this software, Risk Management, used by public foundation