Örgütsel iletişimin etkinliğinin katılmalı yönetim faaliyetlerine etkisi ve Tavşanlı ilçesi mermer sektörü uygulaması
The influences of the organizational communication on the participated management activities and the marble sector implementation in Tavşanli
- Tez No: 215145
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GÜLTEN EREN GÜMÜŞTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalısma, örgütsel iletisimin katılmalı yönetim faaliyetlerine etkisinin olup olmadığının belirlenmesini içermektedir. Küresellesmenin bir sonucu olarak rekabetin hızla yasandığı bir ortamda isletmelerin basarılı olabilmesi için örgütsel iletisim bağlamında katılmalı yönetimi benimsemeleri gerekmektedir. Katılmalı yönetim yaklasımın en belirgin özelliği, emir kumanda zinciri içinde, verilen emirlerin takibi yerine, isletmelerde karsılıklı anlayısı gelistirecek güven ve sadakat üzerine kurulu, karsılıklı bilgi alıs-verisine dayalı katılımı ve iletisimi benimsemektir. Tüm isletmelerde belirlenen amaçlara etken bir biçimde ulasabilmek için, yönetim faaliyetlerinin yerine getirilmesine gereksimin duyulur. Yönetim faaliyetlerinin yerine getirilebilmesi için, isgörenlerin bu faaliyetlere katılımı ve bu katılımın aktif bir sekilde gerçeklesebilmesi için sağlıklı bir örgütsel iletisim sisteminin varlığı ön kosuldur. Örgütsel iletisimin yetersiz olduğu, iyi islemediği isletmelerde sağlıksız gelismeler kendini gösterir. Örgütsel iletisimin sağlıklı islemesiyle birlikte, isgörenlerin planlama, örgütleme, yöneltme, koordinasyon, denetleme, karar verme faaliyetlerine etken bir sekilde katılmaları sağlanmakta ve bunun sonucu olarak isletmeler verimliliği, etkililiği ve basarıyı elde etmede büyük bir avantaja sahip olmaktadır. Bu çalısmanın sonucunda etkili örgütsel iletisimin katılmalı yönetim faaliyetlerini olumlu yönde etkilediği görülmüstür. Çalısmam süresince, anlayıslı ve tesvik edici davranıslarıyla beni destekleyen danısman hocam Sayın Yrd. Doç. Dr Gülten Eren GÜMÜSTEK?N'e, anket çalısmamda yardımlarını esirgemeyen Sayın Yrd. Doç. Dr Abdullah YILMAZ hocama, eğitim hayatım boyunca emeği geçen tüm hocalarıma ve özellikle beni her zaman, her konuda sonuna kadar destekleyen sevgili anneme, babama ve ablama sonsuz tesekkürlerimi sunarım
Özet (Çeviri)
This study aims to determine whether the organizational communication has influences on participated management activities. As a consequence of the globalization, it is recommended that the enterprises should adopt the participated management within the framework of organizational communication to be successful in a competitive atmosphere. The most distinctive feature of the participated management is to adopt the communication based on mutual exchange of information and confidence among the enterprises rather than follow the legal proceedings in the limited of command. In all enterprises, the realization of the management activities is required to be able to reach the predetermined purposes. In order to realize the management activities and enable the active participation of the employees, the existence of a successful organizational communication is prerequisite. In the enterprises, where the organizational communication is deficient and inadequate, poor improvements occur. However, if the organizational communication proceeds well, the active participation of the employees into the activities such as planning, organising, orientation, coordination, auditing and determination is enabled. As a consequence of that, the enterprises get a great advantage of obtaining the efficiency, effectiveness and succeed. At the end of this study, it has been observed that the efficient organizational communication influences the activities of the participated management in a positive way. I would like to express my gratitude to Assistant Professor Gülten Eren GÜMÜSTEK?N, who has always supported me with her judicious and encouraging behaviours; to Assistant Professor Abdullah YILMAZ, who has helped me in my public survey; to all my teachers having taken great pains in my education; and to my parents and sister, who have always stood by me throughout my life in every subject.