Karaman ilindeki öncelikli spor branşlarının tespiti ile bu branşların seçimine etki eden sebeplerin araştırılması ve kitle sporunun yaygınlaşması açısından değerlendirilmesi
Find the priority sport branch in Karaman investigate the reasons which are effect the choosing these branchs and evaluate to about improving group sport
- Tez No: 215156
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ÇETİN ÖZDİLEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 240
Özet
Bu arastırmanın amacı; Karaman ilinde öncelikli spor branslarının tespiti ile bu bransların seçimine etki eden sebeplerin arastırılması ve kitle sporunun yaygınlasması açısından degerlendirilmesidir. Bu çalısma, Karaman ilinde 2006?2007 yılları arasında belirli kademelerde sporla ilgili görev almıs 180 kisiye uygulanarak gerçeklestirilmistir. Arastırma da kisilerin görüs ve düsünceleri anket yöntemi ile belirlenmistir. ki bölümden olusan anketin birinci bölümünde deneklerin kisisel özellikleri ve bazı tercihleri belirlenirken, ikinci bölümde öncelikli tercih edilen spor bransı, halkın spora yönlenmesi için yapılması gerekenler, spor etkinliklerine katılmayı saglayan etkenler ve ilgi duyuldugu halde spora katılımı engelleyen sebeplerin belirlenmesinde besli Likert ölçegi kullanılmıstır. Anket yöntemi kullanılarak derlenen veriler, istatistik islem için MS Excel'de düzenlenmistir. SPSS istatistik programında geçerlilik ve güvenirlilik testi uygulanmıstır. statistik testler olarak ise, SPSS'de çapraz tablolama ve ki-kare testleri uygulanmıstır. Sporla ilgili belirli alanlarda görevli, bizzat sporun içerisinde bulunan kisiler ile birebir görüsülerek anketler doldurulmustur. Yüksek lisans tezi olarak hazırladıgımız bu çalısmada mevcut tüm sorunlar ve sorunların çözümlerine yönelik bir sonuca varılmaya çalısılmıstır. Halkın öncelikli tercih ettigi spor bransını seçmeye etki eden sebeplerin en basında spor bransının sagladıgı maddi imkânların etkisinin oldugu gözlenmistir. Ekonomik sebeplerin etkisi ile tesis sayısı ve yeterliginin etkisinin de öncelikli spor bransı seçiminde önemli rol oynadıgı görülmüstür. Halkın spora yönlendirilmesi ve spor branslarının gelismesi için yapılması gerekenlerin ilk sıralarında yetenekli sporcuların maddi ve manevi olarak desteklenmesi, halkın ilgisini çekecek spor organizasyonlarının düzenlenmesi, spor tesislerinin arttırılması ve çesitlendirilmesi konusunda büyük çogunlugunun katıldıgı görülmüstür. lgi duyuldugu halde spor yapılmasına engel teskil eden faktörlerin basında, istenilen bransa ait tesis ve araç-gerecin bulunmaması ve istenilen branslara yönelik faaliyetlerin az olması gelmektedir. Arastırmamızın son bölümünde mevcut problemlerin giderilmesine iliskin somut öneriler getirilmekte ve gözden kaçan kısımlar ortaya konmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this investigation find the priority sport branch in Karaman, investigate the reasons which are effect the choosing these branchs and evaluate to about improving group sport. 180 people studied in this investigation who made some sports branch in Karaman n 2006 ? 2007. In this investigation the people?s opinion have taken with Gallup poll method. There are two parts in this poll. In the first part determined the people?s personal properties. In second part determined the first sport branch chooses, what we need make for manage the public make sport, reasons for join the sport activity and if public interest to make a sport which reasons fettering them. These are determined with Likert scale. This datas which are determined with Gallup method, arranged in MS Excel for statistic procress. We used SPSS statistic program for the validity and responsibility. In this statistic tests we performed cross tabolation and chi square tests in SPSS. Surveys are answered by having meetings with the people who are individually interested in sport and who are on duty in specific areas of sport. In this work which we prepared as a master thesis, we tried to reach a consequence intended to all existing problems and solutions of the problems. It is observed that the prior reason affecting people while choosing a branch of a sport is the financial advantage of that branch of sport. Moreover, it is observed that number of plants and their sufficiency, which is one of the consequences of financial advantage, is also affective in choosing a branch. Most agree that, inclining people to sport and development of branches requires priorily, supporting competent sportsmen both financially and psychologically, arranging interesting sport organizations, increasing the number and sort of sport plants. The most important reasons for people not to have sport although they are interested in are lack of sport plant, equipment and activities for the intended branches. We pointed the some ways for solving these problems and some disappearing ways in the last part of our investigation.