Örgütlerde bilişim teknolojilerinin planlama ve denetim işlevlerine etkisi: İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığı servis uygulaması örneği
The effects of information technologies on organization for planning and control: İstanbul Ministry of Tax Administration service application
- Tez No: 215155
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUZAFFER AYDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu araştırma ile örgütlerde bilişim teknolojilerinin planlama ve denetim işlevlerine etkisi İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığı yöneticileri için geliştirilmiş ve 1,5 yıldır kullanılmakta olan İVDB Servis Uygulaması ile irdelenmiştir. Araştırma, yöneticilerin yönetim süreçleri bakımından bilişim teknolojilerine yönelik görüşlerinin belirlenmesinde planlama ve denetim işlevleriyle sınırlı olup İVDB Servis Uygulamasının sağlıklı bir şekilde gelişmesi için gerekli bilgi birikiminin oluşturulmasına katkı sağlanmayı hedeflemektedir. Araştırmanın birinci bölümünde kavramsal çerçeve belirlenmiş, örgüt, yönetim, planlama ve denetim kavramları irdelenmiştir. İkinci bölümde bilişim teknolojilerinin gelişim süreci ve ilintili kavramlar verilip bilişim teknolojileri ile yönetim ilişkisine değinilmiştir. Son olarak da İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığı yöneticilerine araştırmacı tarafından geliştirilen anket uygulanmış ve toplanan veriler istatistiksel yöntemlerle bu konudaki yardımcı uygulamalarla frekans, yüzde, ortalama, standart sapma, varyans analizi teknikleri kullanılarak analiz edilmiştir. Yöneticilerin yönetim kademeleri ve bilişim teknolojisi yeterlilikleri arasındaki ilişkilere bakılmıştır. Yöneticilerin talepleri doğrultusunda geliştirilen İVDB Servis Uygulaması aracılığıyla yapılan bu çalışma örgütlerde bilişim teknolojilerinin planlama ve denetim işlevlerine olumlu katkılar sağladığını göstermektedir. Yöneticilerin görüşleri sahip oldukları bilişim teknolojileri yeterlilikleri ile olumlu yönde paralellik göstermiş, yönetim kademeleri bağlamında ise üst ve alt kademe yöneticiler olumlu yönde paralel görüşler bildirirken orta kademe yöneticilerin daha düşük katılımla ya da olumsuz görüş bildirdiği görülmüştür. Bu anlamlı farklılığa bilişim teknolojilerinin sağladığı imkânlarla; alt kademe yöneticilerin görüşlerini aracısız üst kademe yöneticilere iletebilmeleri ve üst kademe yöneticilerin ise örgütün bütünlüğünü anında aracısız görebilmelerinin sağlanması ve bu gelişmelere orta kademe yönetimin önemini yitirdiği kaygısının yattığı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Information Technology carries with it enormous potential for transforming workflows of planning and control. The purpose of this study is to determine and analyze the effect of information technology to planning and control. Istanbul Ministry of Tax Administration IVDB Service Applications is taken as case-study. IVDB Service Applications is a system which is developed for administrators of organization, contains various hardware and software technology solutions and used for 1.5 years. The research consists of three main parts. In first part theoretical framework is explained: Organizational structure, administration, planning and control. In second part terminology related with this study is explained. In third part data, which is collected from administrators of Istanbul Ministry of Tax Administration by using survey, is analyzed. Frequency, standard deviation and one-way ANOVA are performed. The study clearly defines effect of information technology to planning and control workflow. These positive outcomes have provided critical information for strategic developing of IVDB Service Applications.