Yönetim kademelerinin tüketim eğilimlerine etkisi ve Kütahya ilinde faaliyet gösteren bankalarda bir uygulama
The effects of management stages on consumption tendencies and a research in the banks located in Kütahya city center
- Tez No: 215168
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN ÇELİKKOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Banking, Economics, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu arastırmada; yönetim kademelerinin, yöneticilerin tüketim egilimleri üzerindeki etkilerinin incelenmesi amaçlanmıstır. Bu amaç dogrultusunda, bankaların degisik yönetim kademelerinde görev yapan yöneticilerin tüketim egilimleri, satın alma karar süreci ısıgında incelenmis ve yönetim kademeleri bakımından karsılastırılmıstır. Arastırma, Kütahya ilinde faaliyet gösteren özel ve resmi bankaların müdür, müdür yardımcısı, servis yetkilisi/sef ve müsteri temsilcilerinin gıda, giyim ve elektronik&bilgisayar ürün grupları için tüketim egilimlerini kapsamaktadır. Arastırma kapsamında, satın alma karar sürecine yönelik 14, gider ve tasarruf miktarlarına yönelik 7 ve plansız (içtepkisel) satın alma egilimine yönelik 3 olmak üzere toplam 24 adet hipotez kurulmustur. Arastırmanın amacı dogrultusunda ihtiyaç duyulan verilen toplanması amacıyla toplam 41 maddeden meydana gelen bir anket hazırlanmıstır. Yapılan güvenilirlik analizinde Cronbach Alpha degeri 0,74 olarak hesaplanmıs ve anketin arastırmada kullanılmasına karar verilmistir. Anket, Kütahya ilinde faaliyet gösteren 15 banka subesinde görev yapan 7 müdür, 19 müdür yardımcısı, 28 servis yetkilisi/sef ve 14 müsteri temsilcisi olmak üzere toplam 68 banka yöneticisi üzerinde uygulanmıstır. Arastırmanın hipotezlerini test etmek amacıyla ?Tek Yönlü Varyans Analizi (One-Way ANOVA)? teknigi kullanılmıstır. Kabul edilen hipotezler dogrultusunda, gruplar arası farklılıkları belirlemek amacıyla ?Tukey Testleri? uygulanmıstır. Arastırmada kurulan toplam 24 adet hipotezin 19 adedi reddedilmis ve 5 adedi kabul edilmistir. Arastırma bulguları, banka yönetim kademelerinin, yöneticilerin gıda ve giyim harcamaları ile tasarruf miktarları üzerinde istatistiksel olarak anlamlı düzeyde etkili oldugunu göstermistir. Arastırma bulguları ayrıca, banka yöneticilerinin gıda ve giyim ürünlerini plansız satın alma egilimlerinin, yönetim kademelerine göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde farklılastıgını göstermistir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the effects of management stages on managers? consumption tendencies. To aim this, according to the several steps of purchasing decision process, consumption tendencies of bank managers are analyzed and compared with respect to the management stages. The consumption tendencies for food, clothing and electronics&computer equipments of managers in chief, vice managers, chiefs and costumer representatives working at bank branches located in Kütahya city center are taken in to the scope of the research. In the study, a total of 24 hypothesis, fourteen of which are related to purchasing decision process, seven of which are related to spending and saving amounts and three of which are related to unplanned (impulse) purchasing tendency, are conducted. A 41-item questionairre to obtain data needed to investigate research topics. The reliability analyse of the questionairre yielded the Cronbach Alpha value as 0,74 which means the questionairre is reliable and can be used in the research. The questionairre is applied to 7 managers in chief, 19 vice managers, 28 chiefs and 14 costumer representatives working at bank branches located in Kütahya city center. The One-Way Analyse of Variance (ANOVA) technique is used to test the research hypotheses. In addition, Tukey grouping technique is performed for accepted hypothesis to determine the differences between groups. Nineteen of 24 hypotheses are rejected while five of them are accepted. Research findings showed that management stages have statistically significant effect on managers? food and clothing spendings and savings amounts. Research findings also showed that the unplanned purchasing tendencies of managers for food and clothing products significantly differentiate with respect to management stages.