Yöneticilerin kişilik özelliklerinin iş etiğine etkileri
The effects of personality traits of managers to business ethics
  1. Tez No: 215167
  2. Yazar: EMİNE ÇERİBAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. KEMAL DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Günümüz is dünyasında, isletmeler arasında kıyasıya bir rekabet yasanmakta ve bu yogun rekabet sonucu bazen etik olmaya davranıslarla karsılasılmaktadır. sletmelerde yöneticilerin etik dısı davranıslar sergilemesinin çok çesitli nedenleri vardır. Bunlardan biri de isletmelerde karar verici konumdaki yöneticilerin kisilik özelliklerinin farklı farklı olmasındandır. Her insan dogustan, ailesel, çevresel, kültürel, sosyal vb. faktörlerden dolayı farklı kisilik özelliklerine sahiptir. Yöneticilerin sahip oldukları kisilik özelliklerindeki bu farklılıklar onların is dünyası ile ilgili kararlarını, davranıslarını ve tutumlarını da etkilemektedir. Bir isletmenin etik yaklasım sergileyip sergilememsi tamamen insan faktörünün tercihine baglıdır. Yüksek Lisans Tezi olarak sunulan bu çalısmada yöneticilerin sahip oldukları kisilik özelliklerinin is etigine etkileri açıklanmaya çalısılmıstır. Bu arastırma dört bölümden olusmaktadır. Birinci bölümde kisilige yönelik tanımlar, kuramlar, kisiligi belirleyen faktörler, kisilik modelleri yer almaktadır. kinci bölümde is etigi ve is ahlakına yönelik kavramsal açıklamalar, is etigi ve is ahlakı arasındaki farklılıklar, is etiginin baglantılı oldugu yasa, sosyal sorumluluk, kültür, degerler ve normlar gibi kavramlar, etigin çesitli açılardan sınıflandırılması ve is etigini etkileyen faktörlerden bahsedilmektedir. Üçüncü bölümde yöneticilerin Bes Faktör Modeline göre kisilik boyutları (Dısadönüklük, Sorumluluk, Uyumluluk, Duygusal Tutarlılık ve Gelisime Açıklık) ve is etigi arasındaki iliskilerden bahsedilmektedir. Dördüncü bölüm uygulama yöneliktir. Konuya yönelik olarak da Kütahya'da faaliyet gösteren KÜTAD ve KÜGAD üyelerinde bir uygulama gerçeklestirilmistir.
Özet (Çeviri)
Cut-throat competition has been existing among firms in business world. Due to this dense competition, sometimes unethical behaviours have been emerged in firms. Managers s could show unethical behaviours are up to a lot of reasons. One of the reasons is that managers have different personality traits and managers generally decide about firm. Every human has different personality bacuse of congenital, family, culturel, environment, social etc. factors. Differences of personality traits of managers have been impressed their decisons, behaviours and conduct relative to business. If a firm emerges ethical or unethical behaviour completely relative to preference of human factor. In this study has been tried to explain the effects of personality traits of managers to business ethics. There are four chapters in this study. In first chapter is involved in definition, theory, factors which are determined personality and models of personality. In second chapter is involved in conceptual explanations directed at business ethics and morality, differences between business ethics and morality, relative concepts to business ethics (like law, social responsibility, culter, value and norms), classification of ethic in some view and factors which affect ethic. In third chapter is involved in relation between personality traits of managers according to Five Factor Model of Personality (Extraversion, Conscientiousness, Agreeableness, Emotional Stability or Neuroticism and Openness to Experience) and business ethics in firms. Last chapter is practical. It has been done with managers who are member of KÜT-AD and KÜG-AD in Kütahya region.