Uluslararası kamu sektörü muhasebe standartları perspektifinden kamu sektöründe finansal raporlama ve belediyelere yönelik bir model önerisi
The financial reporting in public sector from the perspective of international public sector accounting standards and a model proposal for municipalities
- Tez No: 215177
- Danışmanlar: PROF.DR. ŞERAFETTİN SEVİM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 276
Özet
Ülkemizdeki yaygın düsüncenin aksine, dünyada gelismis ülkelerdeki kamu sektörünün ekonomideki payı, ülkemizdeki kamu sektörünün ekonomideki payına göre daha genistir. Diger bir ifadeyle, gelismis ülkelerdeki kamu sektörü, gelismekte olan ülkelerdeki kamu sektörüne göre daha önemli bir yere sahiptir. Dolayısıyla gelismekte olan ülke ekonomimiz için kamu sektörünün mali yapısının dogru bir biçimde tespit edilerek bilinmesi oldukça önemlidir. Kamu kaynaklarının etkin ve verimli bir biçimde kullanılabilmesi, kamu sektörü kurumlarının hesap verebilir ve seffaf bir biçimde yönetilebilmesi, çagdas normlara sahip, uluslararası alanda kabul gören bir kamu sektörü mali yapısının olusturulabilmesini saglayacak olan da kamu sektörü muhasebesi ve kamu sektörü muhasebesinin çıktısı olan finansal raporlardır. Dolayısıyla anlasılabilir, karsılastırılabilir, güvenilir ve ihtiyaca uygun finansal raporlar, kamu sektörü kurumlarının faaliyetlerinin, dogru bir biçimde ölçülmesinin, degerlendirilmesinin ve gelistirilmesinin saglanmasında oldukça önemli bir yere sahiptir. Finansal raporların çagdas normlarda hazırlanmasıyla ancak kamu kaynakları rasyonel kullanılarak, yolsuzlukla mücadele edilebilir ve kamu kaynaklarının siyasi amaçlarla kullanımı engellenerek, bilgi kullanıcıların isabetli kararlar alabilmeleri saglanabilir. Ülkemizde kamu sektöründe yasanan son gelismelere bakıldıgında, öncelikle bir kayıt düzeninin getirildigi görülmektedir. Ancak dünyadaki gelismeler ısıgında öncelikle kamu sektörü muhasebe standartlarının olusturulması ve bundan sonra kayıt düzeninin getirilmesi kamu sektöründe dogru, güvenilir ve kaliteli muhasebe bilgisinin üretilmesi açısından daha dogru olabilecektir. Aynı zamanda böylelikle uluslararası alanda karsılastırılabilirligin saglanmasına ve kamu kaynaklarının kullanımı ve yeniden kaynak yaratılması için gerekli nitelikteki finansal bilginin üretilebilmesi de saglanabilecektir. Uluslararası Muhasebeciler Federasyonu'nun yayınladıgı, Uluslararası Kamu Sektörü Muhasebe Standartları'ndan 1 No 'lu ?Finansal Tabloların Sunumu Standardı? perspektifinde, ülkemizde kamu sektörü kapsamında yer alan mahalli idarelerden belediyelerin finansal raporlarının hazırlanmasına yönelik bir model gelistirilmeye çalısılmıstır.
Özet (Çeviri)
Unlike the common view in our country, the share of the public sector in economy in developed countries of the world is wider than that of the public sector in our country. In other words, the public sector in the developed countries takes more important place than that of the developing countries. As a consequence, for the growing economy of our country, the designation of the financial structure of the public sector properly is quite important. The efficient and productive use of the public sources, the administration of the institutions of the public sector transparency and accountability, the formation of the public sector financial structure which have modern norms and international acceptability are provided by the public sector accounting and the financial reports which are considered as its outcomes. Consequently, the financial reports that are comprehensible, comparable, reliable and appropriate to necessities, take quite important place in the proper measuring, evaluation and improvement of the activities of the public sector institutions. The struggle with the corruption and the rational use of the public sources is only possible by means of the preparation of the financial reports according to modern norms and the right decisions given by the information users may be provided by hindering the use of the public sources on political purposes. When the recent developments in the public sector in our country are considered, it can be seen that a registration order was introduced previously. However, in view of the developments in the world, primarily the establishment of the public sector accounting standards, and later the introduction of the registration order, are considered more suitable in terms of the production of the proper and reliable accounting knowledge with high quality in the public sector. At the same time, in this way, providing comparability in international area, and also the production of the financial knowledge required for the use of the public sources and the recreation of sources will be realized. In the perspective of the numbered 1 ? Presentation of Financial Statement? of International Public Sector Accounting Standards which were published by the International Federation of Accounting Committee, it has been tired to develop a model with a view to prepare financial reports of the municipalities which are considered within the local governments in the field of the public sector in our country.