Küçük ve orta büyüklükteki işletmelerin internet kullanımını etkileyen faktörler (Kosgeb Bursa alt bölgesinde bir alan araştırması)
Factors affecting internet usage in small and medium-sized enterprises (an empirical study in Bursa subdivision of Kosgeb)
  1. Tez No: 215178
  2. Yazar: ALİ ACILAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÜLTEKİN YILDIZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 305
Özet
nternet, çagımızın en önemli bilgi ve iletisim teknolojilerinden birisi olarak kabul edilmektedir. Zengin bir bilgi kaynagı da olmakla beraber nternet, iletisimde yeni bir dönem açmıs ve ticaret hayatına yeni bir boyut kazandırmıstır. nternet, isletmelerin ürün ve hizmetlerini tanıtabildigi, iletisim kurabildigi, ticari faaliyetlerde bulunabildigi, bilgi arayabildigi, veri ve bilgi transferi yapabildigi, sanal bir ortam meydana getirmistir. nternet, sahip oldugu özellikler nedeniyle dünya genelinde genis kabul görmüs olmasına karsın, yapılan çalısmalar KOB'lerin nternet'ten yeteri kadar yararlanamadıklarını göstermektedir. Bu düsüncelerden hareketle, KOB'lerin ülke ekonomisi için önemi ve bilisim teknolojilerinin bu isletmelerin rollerini daha etkin oynamadaki yeri göz önünde tutularak yapılan arastırmada KOB'lerin nternet kullanımını etkileyen faktörler incelenmektedir. Bu amaçla KOSGEB Bursa Alt Bölgesi olarak kabul edilen Bursa, Eskisehir ve Bilecik illerinde, metal esya-makine, tekstil ve mobilya sektörlerinde üretim faaliyeti gösteren 113 KOB üzerinde anket çalısması yapılmıstır. Anket yolu ile elde edilen veriler kullanılarak kurulmus olan hipotezler istatistiksel analizlerle test edilmistir. Arastırma kapsamındaki KOB'lerin %83,2'si nternet erisimine, %62,8'i de web sitesine sahip bulunmaktadır. Elde edilen bulgulara göre KOB'ler nternet'i elektronik ticaret gerçeklestirmekten daha çok, iletisim ve bilgi arastırma amaçlı kullanmaktadırlar. Verilerin analizi sonucu, isletmenin büyüklügü, bulundugu sektör, ihracat yapma durumu, biçimsellik derecesi, iletisim ortamı, sahip oldugu bilisim teknolojileri uygulamaları, bilgi sistemleri olgunlugu, yöneticilerinin bilisim teknolojileri deneyimleri ve nternet'in kullanımını desteklemeleri faktörlerinin KOB'lerin nternet erisimine sahip olmalarını etkiledigi saptanmıstır. Gerçeklestirilen hipotez testleri sonucunda, KOB'lerin degisik amaçlarla nternet kullanımını etkileyen faktörlerin farklılıklar gösterdigi belirlenmistir.
Özet (Çeviri)
Internet is accepted one of the most important information and communication technologies of today. In additon to being a global information source Internet opened a new era in communication and trade. Internet can present many oppurtunities for SMEs. Benefits to be gained from Internet include global advertising, communication, trading, information searching, data and information interchanging etc. Despite the wide acceptance around the world, benefits and oppurtunities that Internet can offer to SMEs, researchs show that many SMEs are reluctant to take advantage of the Internet. The objective of this study is to investigate the determinants of the Internet usage in the SMEs. For this reason, an empirical study conducted in the metal goodsmachinery, textile and furniture industries in fallowing cities Bursa, Eskisehir and Bilecik which are accepted the Bursa subdivision of KOSGEB (Small and Medium Sizes Enterprises Development Association). Based on the evidence from a sample of 113 manufacturing SMEs, established hypothesises were tested. Of the responding SMEs? 83,2% have Internet connection and 62,8% have a web site. According to finding of this research SMEs use Internet mainly for communication and information searching rather than electronic commerce. As a result of this study, it was found that company size, industry, exportation, degree of formality, communication, information and communication technologies resources, information systems maturity, managers? ICT experiences and their support for Internet usage in the business affect Internet connection in the SMEs. The factors that affect Internet usage for different purposes in the SMEs show differencies.