Yönetsel değerlerin oluşumunu etkileyen etkenler ve bunların sorun alanlarının belirlenmesine ilişkin bir araştırma
A research about influence factors on formation of managerial values and determanation the problem zones of these
- Tez No: 215176
- Danışmanlar: DOÇ.DR. M. BÜLENT TOKAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 367
Özet
Yöneticilerin ve örgütlerin degerleri örgütsel ve yönetsel amaçları biçimlendirmekte, eylemlerin yönünü etkilemektedir. Ancak yöneticilerin degerleri, diger üyelerin degerleri ile uyum göstermediginde, örgütte sorunların kaynagını da olusturabilmektedir. Bu çalısmada degerler, örgütte dogabilecek sorunların bir kaynagı olarak ele alınmıs ve hangi sorunlara kaynak olusturabilecegi arastırılmıstır. Birinci bölümde, degerler kültürün bir parçasını olusturdugu için, kültürün ve örgüt kültürünün kavramsal analizi yapılmıs; tanımları, önemi, özellikleri, sınıflandırılmaları hakkında bilgi verilmistir kinci bölümde, yönetici degerlerinin kuramsal çerçevesi çizilmeye çalısılmıs, yönetim kuramlarının insanlara ve örgüte iliskin degerleri, Hofstede'nin belirsizlikten kaçınma, güç mesafesi, bireysellik-ortaklasa davranıs ve erillik-disilik degerleri ve England'ın menfaatçilik, törelci, duygusal ve karısık deger egilimleri anlatılmıstır. Üçüncü bölümde, yönetici degerlerinin olusmasında kisilik faktörü açıklanmıs, gelenekçi ve çagcıl toplum kültürlerinin özellikleri ve Atatürk lkelerine göre toplum düzenimizin temel kisilik özellikleri ile Atatürkçü toplumsal kisilige baglı islevsel yönetici kisiliginin gelistirilmesi üzerinde durulmustur. Dördüncü bölümde, degerlerin uygulamadaki durumunu arastırmak için gelistirilen 44 soruluk bir anket kagıdı kullanılmıs ve Dumlupınar Üniversitesi'nde toplam 166 akademik ve idari yöneticiye uygulanmıstır. Veriler SPSS ortamına aktarılarak, sonuçların analizinde lojistik regresyon analizi kullanılmıstır. Degerlerin neden oldugu sorunlar, degerlerin uyum ve uyumsuzlugunu gösteren regresyon modelleri ve sorunların degerlerle iliskisini gösteren parametre kestirimlerinin tablolar halinde gösterimi yapılmıs, sonuç ve öneriler ile çalısma tamamlanmıstır.
Özet (Çeviri)
Values of managers and organizations have an influence both on shaping the organizational and managerial goals, and also on affecting the direction of actions. However, values of managers may also be the source of problems when their values conflict with those of other members in the organization. In this study, values are approached as a possible cause of problems in the organization, hence these possible problems, if any, are tried to be identified. First section of the study provides a conceptual analysis of culture and organizational culture in specific since values are a part of culture. This section also covers definitions, importance, qualities and classifications of culture and organizational culture. A conceptual framework of managerial values and both person and organization related values of management theories are explained in the second section. Furthermore, information on Hofstede?s avoidance of unknown, power distance, individualist-common behavior and masculine-feminine values, in addition to England?s opportunist, moral, emotional and mixed value tendencies is also provided in this section. The third section starts with the comments on the properties of modern society culture and the personality factor, as an explanatory for formation of managerial values; and then continues with the basic characteristics of our social system according to Atatürk?s principles and the development of a functional managerial personality that is secured with Atatürk?s social personality. Finally, the last section provides an empirical analysis of values in practice by applying a questionnaire, consists of 44 questions, on Dumlupınar University?s 166 academic and managerial directors. Data are stored in the SPSS environment and analyzed by using logic regression analysis. Problems caused by values, regression models reflecting the conformity and unconformity of values, and parameter estimates showing the relations between problems and values are displayed in the tables. Lastly, the study completes with conclusion and suggestions for further research.