Yükseköğretim kurumlarında öğrenim gören öğrencilerin seçmeli ders olarak beden eğitimi dersini seçme ve seçmeme durumlarının sebepleri ve dersten beklentileri(Eskişehir Osmangazi Üniversitesi örneği)
The reasons of the statements to choose or not to choose physical training course as elective course for the students who study in higher education institutions and their expectations from this course (sample of Eskisehir Osmangazi university)
- Tez No: 215184
- Danışmanlar: PROF. DR. SEYDİ KARAKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 229
Özet
Bu çalısmanın amacı, Yüksekögretim Kurumlarında Ögrenim Gören Ögrencilerin Beden Egitimi Dersini Seçme ve Seçmeme Durumlarının Sebeplerinin belirlenmesi ve yüksekögretim kurumlarında ögrenim gören ögrencilerin görüslerine göre beden egitimi dersinin bireylere ve topluma olumlu etkiler yaratacak biçimde uygulanmasını saglamaktır. Çalısma evreni, 2006?2007 ögretim yılında Eskisehir Osmangazi Üniversitesi'nde ögrenim gören ögrencilerden olusmaktadır. Örneklemi ise, 2006?2007 ögretim yılında Eskisehir Osmangazi Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi, 1ktisadi ve 1dari Bilimler Fakültesi, Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi, Eskisehir Saglık Yüksek Okulu ve Eskisehir Saglık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu'nun degisik bölümlerinin birinci sınıflarında ögrenim gören 500 ögrenci olusturmaktadır. Çalısmada ögrencilerin görüs ve düsünceleri anket yöntemi ile belirlenmistir. 1ki bölümden olusan anket formunun ilk bölümünde 13 soruda demografik özellikler ve bireylerin spora olan ilgileri, ikinci bölümde ise 41 soruda bireylerin beden egitimi dersini seçme ve seçmeme durumlarına yönelik olmak üzere toplam 54 soru bulunmaktadır. Anket yöntemi kullanılarak derlenen veriler SPSS 13.0 istatistik programında analiz edilmistir. Verilere geçerlilik ve güvenirlilik testi uygulanmıstır. 1statistik testler olarak parametrik ve parametrik olmayan testler uygulanmıstır.
Özet (Çeviri)
The purpose of study is that being determined the reasons of the students who are attending at higher education institution the situation of choosing the physical training or not. The purpose of the study is that being determined the reasons of the situation that the students who are attending at higher Education Institution, choosing the physical training or not. And, to obtain physical training lessons to carry out having positive effects to both persons and public according to the students who are attending at higher education instution. Studying universe is formed by the students who are attending at Eskisehir Osmangazi University in 2006-2007.The samples are 500 varied students who are in first class in different department of the Literature Faculty, in Management and Economic Science Faculty, Engineering and Architecture Faculty, Eskisehir Health Higher Education School and Eskisehir Health Service Profession High School in Eskisehir . Students? opinions and points of view are determined by means of poll. The poll is formed two sections, in first section, there are 13 questions. They are demographyic features and interests in sport of people .In the second section, there are 41 questions. They are about the choosing the physical training lesson or not. They are totaly 54 questions in poll. The datas which are collected by using poll method are analysised in SPSS 13.0 statistics programme. A test reliability and validity is put into practice. Parametric and unparametric tests are put into practice as statistics tests.