1 numaralı Kütahya şer'iyye sicili (ııı.bölüm) transkripsiyonu ve kritiği
Transkripcion and critic of Kütahya's islamic law records no. 1 (part iii)
  1. Tez No: 215183
  2. Yazar: LEYLA SARIAVCI
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HASAN BASRİ KARADENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 377
Özet
Üç kıtaya hakim olan Osmanlı Devleti, tarihin en köklü ve en büyük devletlerinden birisidir. Kendisinden önce kurulmus olan Türk devletlerinden miras aldıgı Türk devlet gelenegi üzerine kurulmus, ancak devlet teskilatını gelistirerek en üst seviyeye ulastırmıs ve Türk cihan hakimiyeti mefkuresi geregince her dinden, dilden, ırktan ve kültürden insanlara barıs ve huzur saglamayı kendine görev bilerek devlet yapısını adalet temelleri üzerine oturtmustur. Osmanlı hukuk sisteminde adaleti icra eden görevliler kadılardır. Kadılık makamı Osmanlı Devleti'nde ilk ihdas edilen kurumlardandır. Kadıların tutmus oldugu Ser`iye Sicilleri ise Osmanlı Devleti'nin en önemli birinci elden kaynaklarıdır. Sicillerde, ait oldugu dönem hakkında içtimai, iktisadi, siyasi ve adli bilgiler ve sehir yapısı hakkında bilgiler bulmak mümkündür. ?1 Numaralı Kütahya Ser `iye Sicili'nin üçüncü kısmının? degerlendirilmesi ile kayıtların tutuldugu döneme ait Kütahya ve havalisinde yasayan insanların örf, adet, geleneklerine, yer isimlerine, sahıs isimleri ve unvanlara, aile, ceza ve miras hukuku ile o dönemde yasanan meseleler hakkında bilgilere ulasmaktayız. Yaptıgımız çalısma ile dar anlamda Kütahya'nın içtimai ve iktisadi yapısı, genis anlamda Osmanlı Devleti'nin isleyisi ve tarihi hakkında arastırma yapacak olanlara katkıda bulunmak amaçlanmıstır.
Özet (Çeviri)
Ottoman Empire, which ruled three continents, is one of the most rooted and biggest empires of the history. The empire was founded upon the Turkish imperial tradition which it had inherited from the Turkish states, which had been established before. However, it improved the organization of the state to its supreme degree and set the structure of the government on the basis of justice by seeing its job as providing the people from all religions, languages, races and cultures with peace and sereneness in accordance with the ideal of sovereignty over the world. In Ottoman?s law system, the officials who carried out the justice were the Moslem judges, called ?Kadı?. The post of `Kadı? is one of the early founded institutions in Ottoman Empire. The records pertaining Islamic law (Ser?iye Sicilleri), the cadis registered, are the most important first hand sources of the empire. In the records, it is possible to find information, belonging to its era, on society, economy, politics and justice as well as the city structure. As a result of an evaluation of the third part of Kütahya?s Islamic Law Records No.1 (Kütahya Ser?iye Sicili no. 1), we have been able to obtain information, relating to the age when it was recorded, about customs; names of places and people; titles; civil and criminal laws as well as the affairs of the time. Our study aims to make a contribution to the ones who are going to do a research on the history and the functioning of Ottoman Empire in the broadest sense as well as on Kütahya?s social and economic structure in the narrow sense.