Eskişehir ili mevcut spor tesislerinin sportif faaliyetler açısından değerlendirilmesi ve 2015 yılı tesis stratejisinin belirlenmesi
Evaluate the existing sport complexes in Eskişehir and to specify the sport comlex strategy of 2015
- Tez No: 215185
- Danışmanlar: Y.DOÇ. MEHMET GÖRAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Toplumlar arasındaki iletisimi saglayan en önemli araçlardan biri olan spor faaliyetlerinin amacı; bireylerin fiziki, sosyal, psikolojik, kültürel ve zihni gelismelerine katkıda bulunarak, toplumlara saglıklı nesiller yetismesini saglamaktır. Ayrıca sporun uluslararası bir özellik kazanmasından dolayı da dünyada basarılı ve sampiyon sporcuları ile toplumun genis bir alanda temsil edilmesine olanak tanımaktır. Baska bir deyisle, spor bireye yaptıgı olumlu katkılarının yanı sıra, uluslararası alanda toplumun kültürünün tanıtılabilecegi bir propaganda ve reklam aracıdır. Sporun kitlelere yayılması, toplumun ihtiyaç ve istekleri dogrultusunda yapılacak olan spor tesislerinin varlıgına baglıdır. Spor politikaları belirlenirken de halkın sosyo-ekonomik, sosyo-kültürel ve biyolojik özellikleri göz önüne alınmalı ve spor tesisleri bu kriterlere göre insa edilmelidir. Çalısmanın amacı Eskisehir )li Mevcut Spor Tesislerinin Sportif Faaliyetler Açısından Degerlendirilmesi ve 2015 Yılı Tesis Stratejisinin ortaya çıkarılmasıdır. Bu çalısmada ayrıca Eskisehir ilinde gelecekteki sportif proje ve organizasyonlara katkıda bulunmak hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the sport activities, that is one of the most remarkable tools among societies, is to grow up healty generation for communities of contributing to their physical, social, physchological, cultural and individual developments. Furthermore, because it has gained an international chracteristics(aspect), socities have an opportunity to be represented/promoted in the world through their succesful and champion sportsmen. In other words, beside its positive impacts on individuals sports is an international propaganda and advertisement tool that communities can use of promote their cultures. Spreading the sports to the mass depends the existence of sport complexes that will be built according to the needs and desines of the communities. While determining sport policies, the socio-economic, cultural and biological aspects of that society should be taken into consideration and the complexes should be constructed depending on these aspects. The aim of this study are to evaluate the existing sport complexes in Eskisehir and to specify the sport complex strategy of 2015. moreover, in this study, it is targeted to conribute the future sportive projects and organizations in Eskisehir.