Türk basınında Türkiye ve Balkan devletleri ilişkileri (1923-1945)
The relations of Turkish and Balkanian states in Turkish media
  1. Tez No: 215193
  2. Yazar: BÜNYAMİN AKGÜN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ALİ SARIKOYUNCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 340
Özet
Jeopolitik öneme sahip olan Türkiye Cumhuriyeti Devletinin ilk yıllarında olusmaya baslayan dıs siyaset ve komsu devletlerle, özellikle dünya siyasetinde etkili olan devletlere açılan kapı olması bakımından Balkan Devletleriyle olan iliskilerinin, basındaki yansımalarının günümüze aktarımı çalısmanın temelini olusturmaktadır. Osmanlı mparatorlugu; Asya'da Anadolu, Avrupa'da Rumeli ve ortada baskent stanbul olan bir jeopolitik denge üzerine kurulu bir yapıya sahipti. Büyük dünya devletlerinin askeri ve bilimsel alanlarda yaptıgı gelismeler sonucunda büyük ve verimli topraklara sahip, günün gelismelerinin gerisinde kalmıs olan Osmanlı toprakları dikkatlerini çekmistir. Adını ?Oriental Issue? -Sark Meselesi- olarak belirledikleri politikalarının temelinde Türkleri önce Balkanlardan atmak sonra Asya'daki Hıristiyan azınlıkların kurtarılması ve dolayısıyla Türklerin Anadolu'dan sürülmesi hedeflenmektedir. Böl, parçala ve yönet ilkesi önce Balkanlarda uygulanmıs günümüzde de Ermeniler, Kürtler ve Araplar üzerinde devam ettirilmektedir. Arastırmanın problemini olusturan bu politikaların ilk halkasını teskil eden Türklerin Balkanlar'dan uzaklastırılması emelinin gerçeklesmesi buna karsın günümüz Türkiye'sinin dıs politikasının sürdürülebilirliligi ve etkililigi açısından büyük bir öneme sahiptir. Batılı güçler, politikalarını Osmanlı Devleti'nin içislerine karısmak amacı ile azınlık haklarının savunulması üzerine kurmuslardır. Balkanlardaki milliyetçilik hareketleri desteklenerek bölgede karısıklık çıkartılmıs ve uzun yıllar sürecek olan problemler zinciri baslatılmıstır. Bu sorunlar karsısında genç bir devlet olan Türkiye Cumhuriyeti'nin içte ve dısta sürdürdügü barısçıl politikaların bölgeye getirmis oldugu yararlar, bölge devlet liderlerinin de söylem ve beyanatlarında dile getirilmistir. Devletin kurucusu olan Mustafa Kemal Atatürk'ün dıs iliskilere bakısı, Balkan politikası ve Türkiye'nin yeni milli bir devlet olarak çıkarlarını koruma üzerine kurdugu denge, bugünkü barıs ortamının kurulmasında büyük etkiye sahiptir.
Özet (Çeviri)
The reflection of Turkish Republic's foreign politics, began to form at the very begining of its history, and its relations with its neighbours, especially with the balkanic countries in terms of their key positions to the powerful countries in the world politics, in the press, and their transfer in today' s world constitutes the basis of this paper. Ottoman Empire had a geopolitical structure that based on Anatolia in Asia, Rumelia in Europe and in the middle of it, stanbul, the capital city. The powerful countries of the world, after having made some important military and scientific developments, paid their atlention to the big and fertile lands of Ottomans, that also fell behind the developments of its day. In the origin of the policy they called as the Oriental Issue, there was, firstly, eliminating Turks from Balkans, then saving Christian minorities in Asia, and in this way the last point, for Turks, was to be driven from Anatolia. The principle of divide, dismember and administer was first applied in Balkans, and is also continued for Armenians, Kurds, and Arabs nowadays. However, as the basics of the research's problem, the first part of these policies, that is eliminating Turks from Balkans is very important for the sustainability oftoday's foreign politics of Turkey. Western powers constituted their policies over defending the rights of minorities to intervene into the internal affairs of Ottomans. Supporting the nationalism acts, chaos and confusion occured in that area and so started a chain of problematic issues lasting for many years. The benefits of the internal and external peaceful policies of young Turkish Republic against these problems were also utlered in the voice of local states leaders. The view of Mustafa Kemal Atatürk, the founder of the country, to the foreign relations, his Balkan policies and the balance he constituted to prevent the national benefits of Turkey has a great effect on today's peaceful atmosphere.