The postmodern 'historiographic metafiction'
Postmodern 'historiographic metafiction'
  1. Tez No: 215194
  2. Yazar: ALİ ŞÜKRÜ ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. PETRU GOLBAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Genelde postmodern öyküsel roman üzerine odaklanmıs olan bu tez, özelde ise postmodern ?historiographic metafiction?ı temel almıstır. Bizim buradaki öncelikli amacımız postmodern öyküsel roman türlerinin içerisinde postmodern ?historiographic metafiction?ın yerini göstermektir. Postmodern ?historiographic metafiction? ın analizi iki bölümde gerçeklestirilmistir. Birinci bölümde postmodernizmin farklı tanımları verilir; sosyo-kültürel ve edebi açılardan postmodernizm ile modernizmin karsılastırmalı olarak analizi yapılır. Bunun da ötesinde postmodern sürecin edebi ve sosyokültürel dısa vurumları detaylı olarak kendi içerisinde de incelenmektedir. ?kinci bölümde ?historiographic metafiction? tabiri ya da terimi, Linda Hutcheon'ı ve onun elestirisel basyapıtı olan A Poetics of Postmodernism adlı eserini arastırmalarımızın merkezine alarak daha detaylı bir sekilde tanımlanmaktadır. Ayrıca tarihi roman ile onun içerisinden çıktığı düsünülen ?historiographic metafiction? detaylı ve karsılastırmalı olarak incelenmektedir. Bu bölümde romanların- My Name is Red, French Lieutenant's woman, The Magus, England, England, Flaubert's Parrot, A Tomb For Boris Davidovich- temasal, öyküsel ve yapısal olarak karsılastırmalı analizleri de yapılmaktadır. Tezin sonunda ise ?historiographic metafiction? ın postmodern öyküsel roman içerisindeki birkaç türden birtanesi ama belki de sıradısı, geleneklere aykırı ve olağanüstü temaları ve öyküleme teknikleriyle en dikkat çekeni olduğu gerçeğine ulasılmaktadır
Özet (Çeviri)
The present thesis concentrates on postmodernism and postmodern fiction in general and postmodern ?historiographic metafiction? in particular. Our initial aim is to show the place of ?historiographic metafiction? in the typology of postmodern fiction. We make the analysis of the postmodern ?historiographic metafiction? in two chapters. In the first chapter, the definitions of the term `postmodernism? are given and postmodernism and modernism are studied comparatively in terms of the socio-cultural and literary perspectives. Moreover, socio-cultural and literary implications are analyzed in detailed within postmodernism itself. In the second chapter, the term ?historiographic metafiction? is defined in relation to Linda Hutcheon?s critical masterpiece A Poetics of Postmodernism which mostly constitutes the centre of our attention. Moreover, historical novel from which ?historiographic metafiction? seems to emerge is mentioned and analyzed in this study. A comparative analysis of the novels ? My Name is Red, French Lieutenant?s woman, The Magus, England, England, Flaubert?s Parrot, A Tomb For Boris Davidovich ? is made in terms of the thematic, narrative and structural perspectives. At the end of the thesis we can reach the conclusion that ?historiographic metaficiton? is one of the few types of the postmodern fiction which has established itself as a patterned system of thematic perspectives, as well as an outstanding one with extraordinary, unconventional and unusual themes and narrative techniques