Dış kaynak kullanımı (outsourcing) ve kamu bankalarına yönelik bir araştırma
Outsourcing and a research for state banks
  1. Tez No: 215192
  2. Yazar: NEŞE SEDA EKİCİ YILDIZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HAYRETTİN ÖZLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Günümüz dünyasında rekabet artık sınır tanımamaktadır. Globallesme ile gündeme gelen ?Küresel Dünya? olgusu; küresel rekabeti, kaliteyi, bilginin etkin yönetimi ve kullanımını her alanda zorunlu kılmaktadır. Dünyadaki bu değisim, isletmelerin faaliyet gösterdikleri alanlarda etkin ve verimli olmalarını, baska bir deyisle ?kendi alanlarında en iyi olmayı? kaçınılmaz kılmaktadır. Bu da isletmeleri hızlı bir değisim ve dönüsüme zorlamaktadır. Bu değisime ayak uydurmak için ve rekabette olabilmek için yeni bir kavram olan DKK'ndan faydalanılmaktadır. ?sletmeler, temel yetkinlikleri dısındaki kimi fonksiyonlarını DKK sağlamak yoluyla, en iyi bildikleri isleri yapmak, bazı isleri diğer firmalardan daha iyi bilir hale gelmek, iyi bildikleri is dısında yapılması gereken tüm isleri baskalarına yaptırmak ve böylece sürekli olarak yenilik yapmak ve değer yaratmak olanağına kavusurlar. DKK uygulaması isletmelere, hem kaynak tasarrufu yapmak hem de yapı olarak küçülerek (downsizing) daha yalın hale gelmek fırsatını sağlamaktadır. ?sletmeler, DKK sayesinde; zaman, mal/hizmet kalitesi, maliyet avantajı, kaynakların etkin kullanımı ve esneklik gibi stratejik avantajlar sağlamaktadırlar. ?sletmeler DKK ile kazandıkları esneklik sonucu dıs çevresel değisikliklere zamanında uyum sağlayabilmektedirler. Her alanda olduğu gibi, bilgi ve iletisim teknolojilerinde yasanan hızlı değisim ve gelismelere, isletmelerin kendi kaynakları ile zamanında uyum sağlayabilmeleri gün geçtikçe güçlesmektedir. Ürettikleri mal veya hizmetlerde teknolojiyi girdi olarak kullanan isletmeler, değisime ayak uydurabilme, kaliteli mal/hizmet sunma ve riskleri en aza indirmek için teknoloji ve bilgi islem faaliyetleri ile ilgili alanlarda uzman isletmelerden hizmet talep edebilmektedir. DKK, is süreçlerinin yeniden yapılandırılmasıyla hedeflenen; maliyetlerin azaltılması, kalitenin ve verimliliğin arttırılmasıdır. Bu süreçte, isletme için katma değeri olmayan faaliyetler en aza indirilmekte ve isletmenin ana faaliyet alanı dısındaki faaliyetler dıs kaynaklardan sağlanmaktadır. Bazı faaliyetlerin DKK sağlanmasıyla birlikte isletmeler, giderek küçülmekte ve değisen çevre kosullarına daha iyi uyum sağlayabilecek esnek birimler haline gelmektedir.
Özet (Çeviri)
Competition knows no bound in the world presently. The fact ?Global World? that comes up with globalization necessitates global competition, quality, effective management and usage of information in every area. This change in the world makes it inevitable for enterprises to be active and effective in their operation area, in other terms ?to be the best in their own area?. It has been derived from a new concept outsourcing in order to go with this change. Enterprises gain some functions, except their own competencies, through outsourcing; to do the jobs that they know best, to become knowing some jobs better than other firms, to cause others to do the jobs except the ones that they know best and consequently to make changes and to create value consistently. Outsourcing application provides enterprises the opportunity to make resource savings and to become simpler by downsizing structurally. Thanks to outsourcing, enterprises provide strategic advantages such as time, product/service quality, cost advantage, effective resource usage and flexibility. Through outsourcing enterprises can accommodate to external environmental changes on time. Accommodation of enterprises to rapid changes in information and communication technologies by their own resources becomes more difficult by the day as in every area. Enterprises that use technology as an input in their products or services might demand service from specialist enterprises in the related areas in technology and data processing activities in order to go with the change, to present high quality product/service and to minimize risks. Aimed with outsourcing, the restructuring of work processes, is to decrease costs and to increase quality and effectiveness. In this process, activities which do not have an added value for the enterprise are minimized and the activities except for the ones in the main activity area of the enterprise are provided from outside sources. By outsourcing some activities, enterprises are downsized gradually and become flexible units that are able to accommodate to external environmental conditions