Afyonkarahisar ilindeki öncelikli spor branşlarının tespiti ile bu branşların seçimine etki eden sebeplerin araştırılması ve kitle sporunun yaygınlaşması açısından değerlendirilmesi
Establishing priority sport branches, investigating the reasons that affect the choice of these branches and evaluating the wide spreading of mass sport in Afyonkarahisar district
  1. Tez No: 215197
  2. Yazar: ELVAN DEMİREL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ÇETİN ÖZDİLEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 224
Özet
Bu çalısmanın amacı, Afyonkarahisar linde Öncelikli Spor Branslarının Tespiti le Bu Bransların Seçimine Etki Eden Sebeplerin Arastırılması Ve Kitle Sporu Sporunun Yaygınlasması Açısında Degerlendirilmesidir. Çalısmanın evreni, 2006-2007 yıları arasında Afyonkarahisar ilinde görev yapan beden egitimi ögretmenleri, gençlik spor il müdürlügü çalısanları, spor basını, antrenör, hakem, il temsilcisi, spor kulübü yöneticisi, ASKF üyesi, TÜFAD üyesi, TFFHGD üyelerinden olusmaktadır. Çalısmada kisilerin görüs ve düsünceleri anket yöntemi ile belirlenmistir. ki bölümden olusan anket formunun ilk bölümünde 13 soruda kisisel ve sosyo-kültürel özellikleri, ikinci bölümde 40 soruda ildeki spor potansiyeli ile ilgili düsüncelerinin yer aldıgı toplam 53 soru bulunmaktadır. kinci bölümde 12 soruda Afyonkarahisar `da halkın öncelikli tercih ettikleri spor branslarını seçmeye etki eden sebepler, 9 soruda halkın spora yönlendirilmesi ve spor branslarının gelisimi, 9 soruda spor etkinliklerine katılım, 10 soruda spor yapmaya engel olan faktörler konularında deneklerin görüsleri istenmistir. Anket yöntemi kullanılarak derlenen veriler, istatistik islem için MS Excel `de düzenlenmistir. SPSS istatistik programında geçerlilik ve güvenirlilik testi uygulanmıstır. statistik testler olarak ise, SPSS`de çapraz tablolama ve ki-kare testleri uygulanmıstır. Test sonuçları, Afyonkarahisar `da yasayan halkın öncelikli tercih ettikleri spor branslarını seçmeye etki eden faktörlerin; çevre ve iklim sartlarının uygun olması, ekonomik sebeplerin etkili olması, kültürel yapının, ailevi nedenlerin, medyanın, seyirlik bir spor bransı olmasının, yörede bulunan spor yöneticilerinin ve spor uzmanlarının çalısmaları ve tutumlarının, ülke ve yöre olarak spor bransında elde edilmis basarıların, tesis sayısı ve yeterliliginin, spor bransı için olusturulan egitim imkanlarının, ülkenin ve yörenin spor politikasının ve spor bransının sagladıgı maddi imkanların etkili oldugunu düsündüklerini göstermistir. Halkın spora yönlendirilmesi ve spor branslarının gelismesi için yapılması gerekenlerin; spor tesislerinin arttırılması ve çesitlendirilmesi, spor kulüplerinin sayısının arttırılması ve maddi olarak desteklenmesi gerektigini, halkın spor tesislerinden verimli sekilde faydalanabilmelerinin saglanması, yetenekli sporculara maddi ve manevi destek saglanması, okulların kulüplerle koordineli çalısmaları desteklenmeli ve tesvik edilmeli, sporla ilgili uzman sayısının arttırılması gerektigini, özel ve resmi kurumların çalısanlarına spor yapma imkanı saglaması gerektigini, halkın ilgisini çekecek spor organizasyonları düzenlenmesini, ulusal ve yerel medyada spora katılımı tesvik edici programlar yapılması gerektigini düsündüklerini göstermistir. Spora yönlenmeyi ve spor etkinliklerine katılmayı saglayan etkenlerin; sporun meslek olarak seçilmesini, ailenin spora yönlendirmesini, arkadas çevresinin etkili oldugunu, Beden Egitimi Ögretmeninin etkili oldugunu, antrenörlerin etkili oldugunu, okulun spor faaliyetlerine önem vermesinin, spor yöneticilerinin spora yaklasımlarının, kisinin spora olan ilgisinin, medyadaki programların etkili oldugunu düsündüklerini göstermistir. lgi duyuldugu halde spor yapmaya engel teskil eden faktörlerin; bos vaktin olmamasını, rahatsızlıklardan kaynaklandıgını, çevre ve iklim sartlarından kaynaklandıgını, ailevi sebeplerden, yörenin gelenek ve göreneklerinden, maddi imkansızlıklardan, istenilen bransa ait tesis ve araç-gereç olmamasından, istenilen bransa yönelik faaliyetlerin az olmasından, yerel kurumların sporu desteklememelerinden, istenilen bransa yönelik iyi egitimcilerin ve antrenörlerin bulunmamasından kaynaklandıgını düsündüklerini gösterdi. Arastırmamızın son bölümünde mevcut problemlerin giderilmesine iliskin somut öneriler getirilmekte ve gözden kaçan kısımlar ortaya konmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is establishing priority sport branches, investigating the reasons that affect the choice of these branches and evaluating the wide spreading of mass sport in Afyonkarahisar district. The study universe is formed by physical education teachers, district youth and sport directorate employees, sport press, sport trainers, referees, district representatives, sport club directors, members of ASKF, members of TÜFAD and members of TFFHGD that work in Afyonkarahisar district between 2005 and 2006. In the study the ideas and thoughts of the people were determined by a questionnaire. In the first section of questionnaire which has two sections; in 13 questions, personal information and social-economical features, in the second sections in 40 questions, the thoughts of sport potentials in the district and totally 53 questions were asked. In the second section thoughts of the subjects about the reasons those affect the reasons of choosing the privileged sport branches in Afyonkarahisar district, collimation of people to sport and development of sport branches in 9 questions, participation to sport facilities in 9 questions, factors that affect to hinder to play sports in 10 questions were asked. The data gathered by applying the questionnaire method were arranged in MS Excel for the statistical operation. The appropriateness and reliability test was applied in SPSS statistical programmer. Cross-tabulation and chi-square tests were applied in SPSS as statistical tests. The results of the test show that the factor which affect the people who live in Afyonkarahisar district to choose the privileged sport branches are; corresponding the surroundings and climate, to begin affective of economical reasons, cultural structure, familial reasons, media, to be a watchable sport branch, operations and manner of sport directors and sport specialists in the region, success that won in region in that branches, the number and sufficiency of sport plants, impossibilities of education that formed for sport branches, sport politics of the country and region and tangible possibilities that supplied by the sport branches. And also results show that; the things that have to be done for collimation people to sport and improvement of sport branches are; diversifying and increasing the number of sport plants, supporting economically and increasing the number of sport clubs, to supplying the people?s sport plants usage productively, to supply physical and spiritual support to talented sportsmen, to prop up and encourage the schools to study with clubs in coordination, to increase the number of sport specialist, private and official associations have to supply the possibility to make sport to arrange sport organizations that people interest in, in the national and regional media, have to prepare programs that encourage people to participate sport. The factors those obtain guiding people to sport and sport facilities are; choosing sport as a profession, families guidings, friendships? effects, physical education teachers? effects, trainers? effects, schools importance that they give to sport, the approaches of sport directors to sport, interests of person to sport and the program on media. Although the interests, the factors that hinder to play sport are to; having no spare time, physical troubles, environment and climate conditions, familial reasons, tradition and customs of the region, economic impossibilities, absence of tools and equipment for the desired branches, insufficient facilities for the desired branches, insufficient sport of regional associations, to sport and absence of suitable educators and trainers for the desired branches. We pointed the some ways for solving these problems and some disappearing ways in the last part of our investigation.