Türkiye'de faaliyette bulunan ticaret bankalarının performanslarına göre sınıflandırılmasında etkili olan değişkenlerin belirlenmesi ve bir uygulama denemesi
The determination of efective variants in the classification of commerce banks showing activity in Turkey according to their performances and a practice experimentation
- Tez No: 215202
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GÜLNUR KEÇEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Son yıllarda çok değiskenli istatistiksel analizlerin kullanımı hızla artmaktadır. Sosyal olaylardan ekonomik vakalara kadar hemen hemen her alanda arastırmacıların daha fazla çok değiskenli istatistik analizlerine basvurduğunu görmekteyiz. Konu bankacılık sektörüne indirgendiğinde, bankacılık sektöründe yer alan aktörlerin etkin ve verimli çalısmalarının ülke ekonomileri açısından büyük önem tasıması nedeniyle, 1960'lı yıllardan beri arastırmacıların çok değiskenli istatistik analizleri bu alanda kullanmaya basladığı görülmektedir. Konu Türkiye özelinde incelendiğinde ise ülkemizdeki para ve sermaye piyasalarının yeterli seviyede gelismemis olması, bu piyasaların büyük bir bölümünü kontrol eden bankalarımızı, hükümetlerce alınan ekonomik kararlara karsı hassas kılmaktadır. Ülkemizdeki mali sistemin neredeyse tamamı bankaların kontrolündedir. Ülkemiz mali sisteminde böylesine büyük bir yer tutan bankalar üzerine yapılan istatistik çalısmaların sayısı da tüm dünya da olduğu gibi ülkemizde de günden güne artmaktadır. Bu çalısmada Türk bankacılık sistemi içerisinde yer alan ticaret bankaları evren olarak alınmıs ve 2005 yılı mali tablolarından türetilen oranlar kullanılmıstır. Çalısmada önce mali oranlar dikkate alınarak benzer özellik gösteren bankaları gruplandırmak amacıyla çok değiskenli istatistik tekniklerinden kümeleme analizi kullanılmıstır. Daha sonra ise yapılan sınıflandırmanın basarısını ortaya koymak ve bu sınıflandırmada daha büyük öneme sahip değiskenleri açığa çıkarmak için kümeleme analizi verilerine çok değiskenli istatistik tekniklerden diskriminant analizi uygulanmıstır. Çalısmada kullanılan mali oranlar isletmenin o yıl çesitli açılardan performansını ortaya koyduğundan, çalısmamız performans değerlendirmesi olarak da ele alınabilir.
Özet (Çeviri)
The usage of multivariate statistical analyses has been increasing rapidly over the last years. We can see that almost in all fields, from social events to economical incidents, researchers apply for more multivariate statistical analyses. When you look through to the banking sector, because the actors taking place in the banking sector whose effective and prosperous workings carry the great importance in the respective of country economies, researchers have started to use multivariate statistical analyses in this field since 1960?s. When the subject is investigated in Turkey; in our country money and capital markets did not develop in adequate level has been effecting our banks controlling the great part of these markets against the economical decisions that are taken by the governments. Almost the whole financial system in our country is under the control of the banks. The numbers of statistical studies on banks which take the great place of country financial system have been increasing also in our country as well as in the whole world day by day. In this research, commerce banks taking the place in the Turkish banking system had been taken as a universe and the financial ratios having been derived from the financial tables of the year 2005 had been used. On this research firstly cluster analysis which is a multivariate statistical technic for the purpose of grouping banks showing the similar characteristic as regarding to financial ratios. Then, in order to put down the success of classification which is occurred and to reveal variables which have the great importance in this analysis, discriminant analysis which is a multivariate statistical technic is applied to the data of cluster analysis. Our research can be dealt with as a performance assessment for the reason that the financial ratios that are used in the research have showed the performance of the various sides of the business administration at that year.