Bedensel engelli basketbol tekerlekli sandalye liglerinde aktif spor yapan basketbolcuların toplumsal yaşama uyumlarında sporun etkisinin araştırılması
Research of social-life accordance of sports for active basketball players in the physically disabled wheelchair basketball league
  1. Tez No: 215203
  2. Yazar: EBRU AKDURA
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ. ÇETİN ÖZDİLEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 253
Özet
Günümüzde engellilere bakıs açısında önemli degisikler olmus ve her türlü toplumsal etkinligin içinde nüfusun %10-14'ünü olusturan engelli kisilerinde yer alması gereginin önemi anlasılmıstır. Kısa süre içinde çok genis bir ilgi ve heyecan odagı haline gelen rekreatif ve sportif faaliyetler geliserek özellikle sportif alanda olimpik organizasyon düzeyine kadar erismistir. Ülkemizde gecikmis olsa da rekreatif ve sportif faaliyetler açısından çalısmaların yapılması, spor alanında engelliler spor federasyonunun kurulmasıyla ülke çapında konuya ilginin artması, sevindirici ve engellilere ilginin basladıgının bir göstergesidir. Her on kisiden birinin özürlü oldugu bir toplumda bu sayı küçümsenemeyecek kadar çoktur. Bu da her toplumun kendi engellisine sahip çıkmasını gerektirir. Ulasım araçlarının ve tesislerin engellilere göre tasarlanması insan haklarının bir geregidir. Engelli bireylerin rekreatif faaliyetlere yönlendirilmesi onlara alt egitimde verilecek sanat, müzik, dans, resim, spor vb. ile mümkündür. Ailelerin bilinçlendirilmesi ile yola çıkılarak bireylerin kurslara gönderilmesi, devlet tarafından düzenlenen faaliyetlerden yararlanması konusunda uygulamalar yapılması, halk egitim merkezleri vasıtasıyla yönlendirilmelere gidilmesi, özürlü gençlik merkezleri kurulması vb. faaliyetler düzenlenmelidir. Bu arastırmada engelli bireylerin yapabilecegi rekreatif faaliyetler üzerinde durulmus, bu konuda yapılması ve yapılmaması gerekenler, nelere dikkat edilecegi, görüsme ve kaynak toplama teknikleri ile tespit edilmistir. Yine arastırmamızda, özürlülerde spor konusu, olimpik düzeye gelmesi durumuna incelenmis ve paralimpik-özel olimpiyatlardan bahsedilmistir. Katılma sartları, sporcuların branslara göre sınıflandırılması, sampiyonluk dereceleri vb. konular hakkında bilgi verilmistir. Arastırmamız sırasında; engelli bireyler için rekreasyon kavramının genisletilmesi gerektigi sportif anlamda ise ancak imkanların sunulması ile gerçek manada faaliyetlerin gerçeklesebilecegi görülmüstür. Yasamını idame etmekle yükümlü bireyin sarkı söylemesi bir enstrüman çalabilmesi rekreatif faaliyettir. Aynı bireyin gelir elde etme amacıyla müzik söylemesi de rekreatif faaliyet içine alınmalıdır. Çünkü engellilerin ögrenme süreci, normal insanlara göre daha geç olmakta ve daha az zamanları bulunmaktadır. Serbest zaman kavramı bu sebeple engelin niteligi ve amaca göre genisletilmelidir.
Özet (Çeviri)
There have been many important changes in the view of the idea of rehabilitation and disabled / defected people and the need of these people?s taking part in all kinds of social activities has been arised as they are %10-14 of the population rekreaktif and sportive, which have become in the middle of very large interest and exciment, has developed in a short time and it has achieved Olympic organisation levelling the area of sports. Even though it is late, in our country, it pleased that written Works on rekreative and sportive facilities are done, defected federation was set up and because of these, the interest of people is raised and it shows that interest in to defected people is started. Being defected one in every ten is very important in our society. And this make people interest to help heir own defected people. Transportation orders, the estaplishments which are adjusted to defected people? etc. *s the neediness of human rights ? Being directed to rekreaktif facilities is only possible with giving art, music, dance, sport, painting lessons to disable / defected people sending them to courses by making families conscious, getting them to benefit from facilities that government organises, giving direction them by public education centres and must make people get benefit from them. In this research facilities that gourmet organises, giuing direction them in public education centres and setting of defected youth centres must be organised and must make people get benefit from them. *n this research facilities that disabled / defected people cam do, are searched and those which should be done or not, and those we must be careful about are determined by the techniques of interviewing and collecting resources. And this research, sport mitu disabled people is discussed and it is talked from the means of rekreasyon to achieving Olympic level, and also special Olympic is mention ed. The information about participation?s rules, classifying the sportsmen into brancles, championship deprees is given. During our research; it was seen that the idea of rekreasyon must be expanded and in sportive area, it was seen that the expansion can be seen only if you prove the possibilities in real meaning. *f a person who has to keep on his/her life sings or play an instrument, this is a rekreaktif facility. And singing of the same person should be taken into same category. Because, learing time of disabled is Langer than the normal people and they can?t find free time. For that reason, the idea of free time must be expanded by means of defects guilty and the disabled?s aim.